Zvyčajne trvá tento maratón otázok a odpovedí tri až štyri hodiny, hoci nedosahuje takú dĺžku, ako jeho odpovedanie na otázky verejnosti v priamom televíznom prenose. Putinov hovorca Dmitrij Peskov v predstihu povedal, že tento rok budú tlačovej konferencii dominovať hospodárska situácia a sociálne otázky, vojna v Sýrii, na ktorej sa podieľa aj Rusko, a zvolenie nového amerického prezidenta. Dodal, že ministerstvá pripravili Putinovi podklady a šéfovia jednotlivých rezortov sú počas tlačovej konferencie na telefóne.

Rusko predčasné prezidentské voľby nepotrebuje

Ruský prezident Vladimir Putin dnes povedal, že Rusko nepotrebuje predčasné prezidentské voľby. K záležitosti sa vyjadril na svojej výročnej tlačovej konferencii v Kremli, na ktorú sa akreditovalo vyše 1400 novinárov.

„Poviem to jasne: sú možné, ale nie sú potrebné,“ odpovedal Putin na otázku, či si myslí, že Rusko potrebuje predčasné voľby. Všeobecne sa očakáva, že vo voľbách, ktoré by sa v riadnom termíne mali konať na jar 2018, bude Putin opätovne kandidovať.

Vladimir Putin

Vzťahy s Ukrajinou sa „skôr či neskôr“ zlepšia 

Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril presvedčenie, že vzťahy Ruska s Ukrajinou sa „skôr či neskôr“ znormalizujú. Most, ktorý sa stavia medzi Ruskom a Krymom, anektovaným Ruskom v roku 2014, podľa neho prispeje po zlepšení vzájomných vzťahov k rozvoju komerčných a humanitárnych stykov.

Putin odpovedal aj na otázky týkajúce sa Spojených štátov. Pochválil novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa podľa jeho slov svojou kampaňou trafil do nálady amerických voličov, a odmietol obvinenia Bieleho domu, že Rusko zasiahlo do volieb v USA. Povedal, že Demokratická strana sa pokúša obviniť zo svojej volebnej porážky vonkajšie faktory, pretože sa nenaučila prehrávať dôstojne.

Ruský prezident pred vyše 1400 prítomnými novinármi vyhlásil, že chce mať s Donaldom Trumpom „obchodné a konštruktívne vzťahy, ktoré budú na prospech obom krajinám, Rusku i USA“. Putin uviedol, že nevidí „nič nezvyčajné“ na Trumpovom sľube posilniť americké jadrové sily. Zdôraznil, že ruská armáda je silnejšia ako akýkoľvek potenciálny agresor, aj keď priznal, že USA majú väčšiu armádu. „V skutočnosti majú viac raketových striel, viac ponoriek a viac lietadlových lodí (ako Rusko), s tým nepolemizujeme, ale my sme jednoducho silnejší ako akýkoľvek agresor,“ povedal. Modernizácia ruskej armády podľa neho pomohla posilniť jadrové sily Ruska.

V úvode tlačovej konferencie Putin povedal, že ekonomika krajiny sa začala zotavovať. Tohtoročný očakávaný pokles o 0,6 až 0,7 percenta bude oveľa nižší ako vlaňajších 3,7 percenta. Niektoré sektory hospodárstva už vykazujú rast a rezervy ruskej centrálnej banky sa tento rok zvýšili. Tlačová konferencia sa po dvoch hodinách, na poludnie SEČ, skončila.