Moskva 12. apríla 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Ruský prezident Vladimír Putin uviedol dve hlavné verzie chemického útoku v Idlibe: buď bomba sýrskeho letectva zasiahla ilegálnu dielňu bojovníkov, vyrábajúcich jedovaté látky, alebo je to jednoducho úmyselná provokácia. Zdôraznil, že Moskva nebude podnikať žiadne kroky proti oficiálnej vláde SAR bez starostlivej previerky udalosti.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

“Existuje niekoľko verzií. Dve z nich považujem za hlavné. Prvá je taká, že bomba sýrskeho letectva dopadla do ilegálnej dielne teroristov na výrobu jedovatých látok. A to je celkom možné, pretože bojovníci plyn neraz používali, a to nikto nepopiera, vrátane toho, že ho mimochodom používali aj v Iraku proti medzinárodnej koalícii a irackej armáde,” povedal Putin v interview pre televízny kanál “Mir”.

Prezident RF poznamenal, že to bolo evidované, ale nikto tomu nechce venovať pozornosť a nikto sa nesnaží túto otázku nastoliť, hoci všetci súhlasili s tým, že bojovníci používali jedovaté látky.

“To znamená, že ich majú, a ak ich majú, prečo by nemohli byť v Sýrii. Je to rovnaká banda. To je prvá verzia,” dodal prezident RF.

“A druhá verzia – je to proste divadlo, provokácia. Bolo to zosnované zámerne preto, aby bol vyvolaný poplach a vytvorené predpoklady, zámienka k ďalšiemu nátlaku na zákonnú sýrsku vládu. To je všetko. A musí to byť preverené. Bez previerky nemôžeme podnikať žiadne kroky proti oficiálnej sýrskej vláde,” povedal Putin.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.