Moskva 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin)

Ruský prezident Vladimir Putin udelil dnes zavraždenému ruskému veľvyslancovi v Turecku Andrejovi Karlovovi najvyššie štátne vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie za jeho “veľký prínos pri výkone zahraničnej politiky”.

Na snímke ruský prezident Vladimir PutinNa snímke ruský prezident Vladimir Putin

Kariérny diplomat Andrej Karlov (62), ktorý dlhé desaťročia pôsobil v Severnej aj Južnej Kórei a veľvyslancom v Turecku sa stal v roku 2013, bol smrteľne zranený v pondelok, keď v jednej z galérií v Ankare svojím príhovorom otváral výstavu ruských fotografov.

Páchateľom útoku bol 22-ročný príslušník tureckej poriadkovej polície, ktorý po svojom čine vykrikoval islamistické heslá, odsudzoval Rusko za jeho účasť na vojenských operáciách v susednej Sýrii a hovoril o pomste za krviprelievanie v sýrskom meste Aleppo. Polícia ho následne usmrtila, predtým však stihol postreliť ešte tri osoby. Ruské ministerstvo zahraničných vecí atentát označilo za akt medzinárodného terorizmu.

Skupina približne 20 ruských vyšetrovateľov, ktorí následne do Ankary vycestovali, aby sa tam podieľali na objasňovaní prípadu, sa dnes stretla so svojimi tureckými kolegami. V súvislosti s atentátom už v Turecku zadržali asi desiatku osôb vrátane viacerých blízkych rodinných príslušníkov páchateľa, uviedla agentúra Anadolu.

Smútočné obrady za veľvyslanca Andreja Karlova, ktorého v utorok letecky previezli do Ruska, sa uskutočnia vo štvrtok v moskovskej Katedrále Krista Spasiteľa a bude ich viesť patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill.

Putin pre pohrebnú bohoslužbu odložil o jeden deň svoju výročnú tlačovú konferenciu, aby sa na smútočných obradoch mohol zúčastniť. Pozorovatelia pritom očakávajú, že práve smrť ruského diplomata bude jednou z tém Putinovej, tradične celé hodiny trvajúcej výročnej tlačovej konferencie v Kremli.

Moskva bude žiadať ospravedlnenie za článok o vražde

Ruské ministerstvo zahraničných vecí bude žiadať ospravedlnenie od šéfredaktora amerického denníka New York Daily News za článok o vražde o veľvyslanca  Oznámila to dnes hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

“Americký novinár a spisovateľ Gersh Kuntzman v New York Daily News napísal, že za ‘Andreja Karlova neprelieva žiadne slzy’. Taktiež písal, že útok v Ankare mu pripomína atentát z roku 1938 na nemeckého diplomata Ernsta vom Ratha, ktorého zabil v Paríži židovský študent. Podľa Kuntzmana tak ako Karlov aj Rath bol verejnou tvárou krutosti – ale v tomto prípade genocídy zo strany Adolfa Hitlera, antisemitizmu a prichádzajúcej globálnej agresie,” uviedla Zacharovová, ktorú citovala agentúra TASS.

“Okamžite odovzdáme správu šéfredaktorovi novín, ktoré zverejnili tento rusofóbny článok, ospravedlňujúci teroristický útok, a budeme žiadať ospravedlnenie,” dodala hovorkyňa ruského rezortu diplomacie.

Kuntzman napísal článok s názvom “Atentát na ruského veľvyslanca Andreja Karlova nebol terorizmus, ale odplata za vojnové zločiny Vladimira Putina”. Okrem iného napísal, že Karlov, Putinov muž v Turecku, bol verejnou tvárou vojnových zločinov tohto vražedného diktátora vo svete a tvárou domáceho útlaku.