Moskva 4. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
 

Plynovod Turecký prúd umožní zabezpečiť potreby juhovýchodnej Európy, pokiaľ to krajiny budú chcieť, prehlásil ruský prezident Vladimir Putin behom tlačovej konferencie pri svojej návšteve v Turecku.

Na snímke Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin

„Prebieha pokladanie dvoch línií morskej časti (plynovodu — red.), čoskoro začne príprava pre realizáciu pozemnej časti projektu. To umožní nasýtiť plynový trh ako v Turecku, tak i v rade iných krajín juhovýchodnej Európy. Pokiaľ si to, prirodzene, budú priať, a celkovo zvýšiť energetickú bezpečnosť regiónu,” povedal Putin.
Gazprom začal stavať plynovod Turecký prúd 7. mája 2017. Projekt počíta so stavbou dvoch línií plynovodu s výkonom 15,75 miliard kubických metrov každá. Prvé dodávky plynu sú plánované na koniec roka 2019. Gazprom skúma i možnosti rozšírenia tohoto plynovodu do ďalších krajín.
„Všetko ide podľa plánu. Môžem povedať, že k dnešnému dňu bolo položených 1047 kilometrov. To je 55 % z celkovej dĺžky morskej časti plynovodu. Čo sa týka prvej línie, bolo postavených 827 kilometrov a presne v prvej dekáde kvetna dokončíme pokladanie prvej línie plynovodu. Ešte zostáva postaviť prijímací terminál a druhú líniu, takže všetko ide podľa plánu,” povedal riaditeľ Gazpromu Alexej Miller žurnalistom.
 

Príspevok Putin: Turecký prúd môže zaistiť plyn pre juhovýchodnú Európu, pokiaľ tá bude chcieť zobrazený najskôr Hlavné správy.