Moskva 16. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Mikhail Klimentyev/Sputnik, Kremlin)

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval v stredu s vodcami Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) na východe Ukrajiny. Informovalo o tom v stredu večer na svojej internetovej stránke tlačové oddelenie Kremľa
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Putin diskutoval s vodcom DĽR Alexandrom Zacharčenkom a vodcom LĽR Igorom Plotnickým o iniciatíve Viktora Medvedčuka, predsedu ukrajinského občianskeho združenia Ukrajinská voľba – Právo ľudu, na výmenu vojnových zajatcov medzi Ukrajinou a DĽR a LĽR. Zacharčenko a Plotnickij iniciatívu podporili s tým, že je ešte potrebné doriešiť túto otázku so zástupcami ukrajinskej strany.
Medvedčuk adresoval ruskému prezidentovi žiadosť o podporu návrhu na výmenu zajatcov v stredu, a to osobne počas Putinovej návštevy Novojeruzalemského kláštora pri Moskve.
Agentúra UNIAN poznamenala, že Kremeľ vo svojej správe nepoužil termín “samozvané republiky”, ako to robil predtým. Taktiež pripomenula slová Medvedčuka, podľa ktorého je Ukrajina pripravená prepustiť 306 zajatcov a samozvané republiky 74, a to ešte pred koncom roka.
Podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková, členka humanitárnej podskupiny trilaterálnej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu v Donbase (zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, pozn. TASR), 14. novembra konštatovala, že v samozvaných republikách v Donbase je zadržiavaných 157 Ukrajincov a desiatky ďalších v Ruskej federácii. “Počas uplynulých 14 mesiacov nedošlo k žiadnemu pokroku pri prepustení vojnových zajatcov,” dodala.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.