Moskva 29. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Sergei Velichkin/ITAR-TASS)
 
Juhokórejský prezident Mun Če-in telefonicky informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o výsledkoch medzikórejského summitu. Putin ocenil závery piatkového stretnutia lídrov oboch Kóreí a uviedol, že bude prispievať k upevňovaniu spolupráce na Kórejskom polostrove

Na snímke Vladimir Putin

“Moskva má záujem ďalej prispievať k vývoju praktickej spolupráce medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou a Južnou Kóreou, predovšetkým prostredníctvom trilaterálnych enegretických a infraštruktúrnych projektov,” uvádza sa v nedeľnom vyhlásení Kremľa, o ktorom informovala agentúra TASS.
Partneri počas telefonického rozhovoru iniciovaného zo strany Južnej Kórey venovali osobitnú pozornosť zabezpečeniu denuklearizácie Kórejského polostrova, ktorá je zakotvená v tzv. Pchanmundžomskej deklarácii, spresnil ďalej Kremeľ.
Lídri Severnej a Južnej Kórey po piatkovom summite v pohraničnej dedine Pchanmundžom ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.    Severokórejský vodca Kim Čong-un podľa juhokórejského prezidenta prisľúbil, že jeho krajina v máji uzavrie svoj jadrový testovací areál a pozve expertov a novinárov z Južnej Kórey a USA, aby tento proces sledovali. Severná Kórea taktiež oznámila, že zosúladí svoje časové pásmo s Južnou Kóreou.
 
Príspevok Putin telefonoval s Munom, ocenil výsledky medzikórejského summitu zobrazený najskôr Hlavné správy.