Moskva 9. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yuri Kochetkov)

Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastnil dnes na oslavách 870. výročia založenia Moskvy. Putin vystúpil s prejavom na Červenom námestí po boku premiéra Dmitrija Medvedeva a moskovského starostu Sergeja Sobianina, informuje agentúra TASS
Obyvatelia ruskej metropoly si Deň mesta pripomínajú každoročne na druhú septembrovú sobotu.
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

“Tento dátum symbolizuje mnohé kľúčové udalosti v dejinách Ruska, ktoré predurčili zjednotenie ruských zemí a posilnenie ruskej štátnosti. Moskva je centrom našej krajiny. Miešajú sa tu rozličné kultúry a tradície, tu sa vykryštalizovala duchovná sila nášho multietnického národa,” uviedol Putin.
Prezident následne navštívil nový mestský park Zariade, vznik ktorého sám inicioval. Jeho oficiálne otvorenie pripadlo na dnešný slávnostný deň. Park vznikol na mieste bývalého sovietskeho hotela Rossija východne od Kremľa. Zariade je historický obvod Moskvy založený už v 12. storočí.
Park predstavuje princípy krajinného urbanizmu; ľudia sa tu nemusia pohybovať po vyznačených trasách. Výsadba rastlín tu symbolizuje štyri typy krajiny príznačnej pre Rusko – les, step, tundru a riečnu nivu.
Putin si prezrel i tamojší rozľahlý amfiteáter s kapacitou 16.000 návštevníkov, kde sa budú konať kultúrne podujatia. Poslednou zastávkou prezidenta bol štadión Lužniki, kde Putin odštartoval turné pohára majstrovstiev sveta vo futbale po 24 ruských mestách; Rusko bude na budúci rok hostiť tento šampionát.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.