Moskva 7. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin)

Ruský prezident Vladimir Putin sa zatiaľ nerozhodol, či bude v budúcoročných prezidentských voľbách kandidovať ako nezávislý alebo si zabezpečí podporu vládnej strany Jednotné Rusko. Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS s odvolaním sa na Putinovho hovorcu Dmitrij Peskov.
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Putin, ktorý je na čele Ruska od roku 2000, v stredu ukončil mesiace špekulácií o svojej ďalšej politickej kariére: oznámil, že sa v prezidentských voľbách vypísaných na 18. marca bude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie hlavy štátu.
Ak Putin uspeje, bude to jeho štvrté funkčné obdobie na poste hlavy štátu. Agentúra AP pripomenula, že Putinovo pôsobenie schvaľuje 80 percent obyvateľov Ruska, takže aj jeho znovuzvolenie je takmer isté.
Strana Jednotné Rusko vyhrala minuloročné parlamentné voľby, ale jej popularita medzi Rusmi je oveľa nižšia ako Putinova. AP vo svojej správe vyjadruje názor, že Putin sa možno bude chcieť vyhnúť spájaniu svojho mena so stranou, ktorej povesť pošpinilo niekoľko korupčných škandálov.
Na otázku, či by Putina vo voľbách mohol ohroziť niektorý z protikandidátov, Peskov vyhlásil, že “Putin je najsilnejším kandidátom”. Dodal, že miera popularity, ktorej sa Putin teší, je pre ostatných kandidátov nedosiahnuteľná.
Podľa AP je Kremeľ znepokojený rastúcou apatiou ruských voličov a neistota ohľadom Putinových plánov mala zrejme za cieľ vyvolať väčší záujem verejnosti o hlasovanie.
AP pripomenula, že Putinov najvýraznejší odporca, protikorupčný aktivista a opozičný politik Alexej Navaľnyj vzhľadom na svoje odsúdenie podľa zákona v týchto prezidentských voľbách nemôže kandidovať. Napriek zákazu Navaľnyj pokračuje v zakladaní svojich volebných štábov v rôznych častiach Ruska a usporadúva zhromaždenia svojich prívržencov, aby podľa AP aj takto vyvíjal nátlak na Kremeľ, aby mu umožnil kandidovať.
Medzi Putinovými rivalmi bude viacero kandidátov známych z minulých prezidentských volieb, ale aj televízna moderátorka Xenija Sobčaková, ktorá je dcérou Putinovho šéfa Anatolija Sobčaka ešte čias Putinovho pôsobenia v Leningrade.
Ruskí politológovia predpokladajú, že Putin vo svojej kampani bude chcieť osloviť v prvom rade mládež a tradičnú voličskú základňu.
Riaditeľ Centra ekonomických a politických reforiem Nikolaj Mironov poukázal na to, že o tom svedčí aj miesto, kde Putin oznámil, že bude kandidovať – na stretnutí so zamestnancami automobilovej továrne GAZ v Nižnom Novgorode. Mironov pripomenul, že predtým sa Putin stretol so zástupcami mládeže, ktorí sa tiež zaujímali, či bude kandidovať
Vedúci expertnej rady Inštitútu pre sociálny výskum Gleb Kuznecov sa domnieva, že Putin vo svojej predvolebnej kampani príde s návrhmi na kádrovú prestavbu vlády, plánmi na hospodársky rast krajiny, dôrazom na počítačové technológie a veľkými projektmi v infraštruktúre.