Tbilisi 8. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alexander Zemlianichenko)

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil dnes Abcházsko a vyjadril podporu tomuto gruzínskemu odštiepeneckému regiónu. Podľa jeho slov bude Moskva pokračovať v politickej i vojenskej podpore tejto oblasti, pričom je odhodlaná zaručovať Abcházsku bezpečnosť a nezávislosť, informuje agentúra Reuters.
Na snímke Vladimir Putin

“Najdôležitejšie je to, že máme s Abcházskom veľmi dobré vzťahy. Sme zárukou jeho bezpečnosti a nezávislosti. Som si istý, že to tak zostane i v budúcnosti,” vyhlásil Putin na stretnutí s abcházskym prezidentom Raulom Chadžimbom v abcházskom čiernomorskom letovisku Picunda. Lídri hovorili najmä o rozvoji abcházskej ekonomiky.
Abcházsko a ďalší gruzínsky odštiepenecký región Južné Osetsko sa v roku 2008 stali predmetom rusko-gruzínskej vojny. Oba regióny boli napadnuté gruzínskymi silami, nasledovala ruská vojenská intervencia. Oba regióny neskôr vyhlásili samostatnosť, ktorú však zatiaľ uznalo iba niekoľko členských štátov OSN.
Zmienený konflikt mal paralelu s aktuálnou situáciou na východe Ukrajiny, kde proruskí separatisti bojujú proti ukrajinským vládnym silám, všíma si agentúra DPA. Oba konflikty vypukli na pozadí snáh o nastolenie užších vzťahov Gruzínska a Ukrajiny so Západom. Oba štáty sa zároveň usilujú o vstup do NATO.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.