Budapešť 28. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mikko Stig)

Ruský prezident Vladimir Putin priletí dnes do Budapešti na majstrovstvá sveta v džude. V športovej hale Papp László Sportaréna sa stretne s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a spolu s mongolským prezidentom Chaltmágínom Battulgom si pozrú otvárací ceremoniál majstrovstiev sveta, informoval denník Magyar Idök Orbánov hovorca Bertalan Havasi
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ešte v piatok spresnil, že Putin síce pricestuje do maďarskej metropoly na otvorenie športového podujatia, ale v jeho delegácii bude aj niekoľko ministrov ruskej vlády, medzi nimi aj šéf rezortu zdravotníctva, ktorý je spolupredsedom maďarsko-ruskej hospodárskej zmiešanej komisie. Ministri absolvujú pracovné plenárne zasadnutie s maďarskými partnermi.
Hodnotenie ruského prezidenta na Západe je podľa maďarského analytika Andrása Deáka tri roky po anexii Krymu veľmi rozdielne. “V rusko-amerických vzťahoch došlo ku kroku späť ešte aj v porovnaní s obdobím vládnutia prezidenta Baracka Obamu. Donald Trump síce naznačil istú snahu zlepšiť vzťahy s Moskvou, Kremeľ sa ale v súčasnosti denne spomína vo Washingtone, preto sa nikto neodváži dať s Rusmi do reči z obavy o svoje miesto,” konštatoval Deák.
V Európe si však podľa analytika uvedomili, že s Ruskom treba vybudovať samostatnú stratégiu, na Američanov sa totiž nemožno spoľahnúť. Vzťahy Európy s Ruskom pomaly smerujú k normalizácii, pričom sa ale nezabúda na situáciu Ukrajiny.
Putin si v Budapešti pri tejto príležitosti prevezme od Debrecínskej univerzity titul čestný občan (civis honoris causa).
Ruský prezident navštívil Maďarsko naposledy 1. februára, keď s Orbánom rokoval o vzájomných hospodárskych vzťahoch a v rámci nich aj o pripravovanom projekte rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.