Moskva 9. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Ruský prezident Vladimir Putin hostil dnes v Kremeľskom paláci izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Rokovania venovali predovšetkým situácii v Sýrii a izraelským obavám z úlohy Iránu a jeho spojencov na území tejto krajiny.

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ruský prezident Vladimir Putin

Putin na začiatku stretnutia zdôraznil, že medzi Netanjahuom a ním panuje vysoký stupeň vzájomnej dôvery. Izraelský líder pricestoval do Moskvy po minulomesačnom rokovaní s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Netanjahu vyzdvihol úlohu Ruska v bojoch s extrémistickým Islamským štátom a ďalšími radikálnymi militantnými skupinami v Sýrii. Súčasne však vyjadril veľké obavy z prítomnosti iránskych síl a jednotiek Hizballáhu v Sýrii.

“Jedna z vecí, proti ktorej spoločne bojujeme, je radikálny islamský terorizmu,” zdôraznil na začiatku rozhovorov s Putinom. Pripomenul výrazný pokrok dosiahnutý v uplynulom roku, ku ktorému významne prispelo Rusko. “Prirodzene nechceme, aby tento terorizmus nahradil radikálny šiitský islamský terorizmus pod vedením Iránu,” dodal.

Rusko sa postavilo na stranu Iránu a Hizballáhu pri poskytovaní pomoci sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, súčasne však udržiavalo priateľské vzťahy s Izraelom.Obe krajiny koordinovali svoje akcie, aby zabránili incidentom medzi svojimi vojakmi v Sýrii.
Putinov hovorca Dmitrij Peskov pred rokovaniami poprel správy médií, podľa ktorých Moskva dala Izraelu “zelenú”, aby zaútočil na Hizballáh.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.