Moskva 13. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alexei Druzhinin/ Sputnik, Kremlin)

Ruský prezident Vladimir Putin ukázal novinárom japonského psa a potom dal iskru nádeje, že 70-ročný územný spor Moskvy s Tokiom sa možno vyrieši.

Japonskí novinári sa s Putinom stretli v Kremli, niekoľko dní pred Putinovou cestou do Tokia. Interview s ruským lídrom sa začalo tak, že Putin predviedol žurnalistom psa menom Jume, ktorého mu darovalo Japonsko v roku 2012.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin so svojim psom JumomNa snímke ruský prezident Vladimir Putin so svojim psom Jumom

Putin pred novinármi psa z plemena akita nakŕmil. Zástupcovia médií vyhlásili, že sa veľkého zvieraťa “boja”.

Putin následne povedal, že je “šanca” urovnať spor o Kurily, reťaz sopečných ostrovov, ktoré sa rozkladajú medzi ruským polostrovom Kamčatka a severným japonským ostrovom Hokkaido. Moskva a Tokio nikdy formálne nepodpísali zmluvu ukončujúcu druhú svetovú vojnu, práve pre spor o vlastníctvo Kuríl.

Ruský prezident uviedol japonským žurnalistom, že ťažko povedať, aká veľká je šanca, “lebo závisí od rôznych faktorov vrátane pružnosti našich partnerov”. Prepis interview zverejnil Kremeľ.

Sú určité očakávania, že nastane v tejto záležitosti prelom, keď bude Putin viesť v Japonsku vo štvrtok alebo v piatok rozhovory s japonským premiérom Šinzóom Abem. Avšak predstavitelia oboch strán vyzývajú skôr na opatrnosť.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov povedal novinárom v Moskve, že vyriešenie tejto záležitosti si vyžaduje niekoľko kôl “namáhavých rokovaní”.

Šéf Kremľa vyhlásil, že Moskva dokáže žiť s týmto status quo (súčasným stavom vecí). “Myslíme si, že nemáme žiadne územné problémy. To Japonsko si myslí, že má územný problém s Ruskom,” povedal Putin.

Pokiaľ ide o psa Juma, vyzerá to tak, že na spoločnosť sučky si ešte bude musieť nejaký čas počkať. Japonský predstaviteľ minulý týždeň oznámil, že jeho ruskí kolegovia odmietli návrh, že darujú Putinovi na jeho blížiacej sa návšteve ďalšieho psa.