Kronštadt 4. júla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok potvrdil správy, že hlbokomorská ponorka ruského námorníctva, na ktorej v pondelok vypukol požiar a o život prišlo 14 námorníkov, bola na jadrový pohon. Ruskí predstavitelia predtým odmietali uviesť akékoľvek detaily o ponorke citujúc jej tajnú misiu

Na snímke Vladimir Putin a Sergej Šojgu

Putin sa vo štvrtok stretol s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom, ktorý sa vrátil z arktickej námornej základne Severomorsk v Murmanskej oblasti a pýtal sa ho na jadrový reaktor ponorky. Ten je podľa ministra “teraz kompletne izolovaný a v plnom prevádzkovom stave”. Oheň podľa Šojgua vypukol v časti ponorky, kde sa nachádza batéria a následne sa rozšíril.

Ministerstvo obrany predtým informovalo, že námorníkov zabili toxické splodiny z požiaru. Koľko sa ich v tom čase na palube nachádzalo, ale nie je známe. Požiar vypukol, keď plavidlo vykonávalo merania v ruských teritoriálnych vodách v Barentsovom mori. Príčina vzniku požiaru je predmetom vyšetrovania. Požiar bol najsmrteľnejším námorným incidentom v Rusku od roku 2008, keď sa pri testovaní jadrovej ponorky Nerpa spustil hasiaci systém, v dôsledku čoho zomrelo 20 ľudí.

Ministerstvo neuviedlo názov ponorky, podľa ruských médií však má ísť o najutajenejšiu prieskumnú ponorku Lošarik na jadrový pohon, ktorá je určená na citlivé misie vo veľkých hĺbkach.

Stovky námorníkov sa vo štvrtok zhromaždili pred ruskou hlavnou námornou katedrálou na ostrove vo Fínskom zálive pri Petrohrade, aby si uctili pamiatku svojich zosnulých kolegov. Námorníci a kňazi, ktorí predtým slúžili u námorníctva, zapálili sviečky a zúčastnili sa na modlitbe v námornej katedrále v meste Kronštadt.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj