„Boli podpísané tri dokumenty. Jedným je prímerie medzi sýrskou vládou a ozbrojenou opozíciou. Ďalším je balík opatrení na kontrolu prímeria. A tretím je deklarácia o pripravenosti začať mierové rozhovory o urovnaní (konfliktu) v Sýrii,“ povedal Putin podľa agentúry TASS na schôdzke so šéfmi ruských rezortov diplomacie a obrany.

Vladimir Putin a Sergej

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu dnes podľa BBC uviedol, že pokoj zbraní by mohol v Sýrii zavládnuť ešte pred začiatkom nového roka. Správy o dohodnutom prímerí sa v tureckých médiách objavili už v stredu, avšak hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ich vtedy nepotvrdil a zdôraznil, že sa o celej záležitosti stále rokuje. Podľa tureckých médií by prímerie malo platiť na celom území Sýrie.

Dohoda o prímerí má vstúpiť do platnosti o polnoci 

Sýrska armáda dnes oznámila, že dohodnuté prímerie začne platiť na území krajiny dnes o polnoci miestneho času (23.00 h SEČ). Dosiahnutie dohody o prímerí, ktorého garantmi majú byť Rusko a Turecko, predtým oficiálne oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Súčasťou dohody o zastavení paľby medzi sýrskou armádou a ozbrojenou opozíciou je aj balík opatrení na kontrolu dodržiavania prímeria.

Obe strany tiež deklarovali pripravenosť začať mierové rozhovory o urovnaní konfliktu v Sýrii, ktoré by sa mali v bližšie neurčenom termíne konať v Kazachstane. Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgu bude prímerie dodržiavať 62.000 opozičných bojovníkov po celej Sýrii. Na kontrolu jeho dodržiavania bola zriadená horúca linka medzi Ruskom a Tureckom.

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu spresnil, že Ankara bude garantovať dodržiavanie prímeria povstalcami, zatiaľ čo Moskva bude dozerať na sýrsku armádu a jej spojencov. Obe strany sa zaviazali zastaviť všetky útoky vrátane leteckých. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že do avizovaného mierového procesu sa bude môcť po nástupe do úradu zapojiť aj administratíva budúceho prezidenta USA Donalda Trumpa.

Putin nariadil zníženie ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin dnes oznámil, že nariadil zníženie ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii. Uviedol to krátko po tom, ako potvrdil dohodu o prímerí, ktoré má začať platiť dnes o polnoci na celom sýrskom území; nebude sa však týkať teroristických skupín.

Šéf Kremľa nekonkretizoval, koľko ruských vojakov a vojenskej techniky má byť zo Sýrie v rámci avizovaného odsunu stiahnutých. Zdôraznil však, že Moskva sa aj naďalej bude podieľať na „boji proti medzinárodnému terorizmu v Sýrii“ a poskytovať podporu sýrskej armáde.

Ruskí vojaci naďalej zostanú na leteckej základni v sýrskej provincii Lázikíja i na námornej základni v prístave Tartús. Súčasťou dohody o zastavení paľby medzi sýrskou armádou a ozbrojenou opozíciou je aj balík opatrení na kontrolu dodržiavania prímeria. 

Z dohody o prímerí sú podľa Turecka vyňaté povstalecké skupiny, ktoré Bezpečnostná rada OSN oficiálne označila za teroristické organizácie, ako sú Islamský štát (IS) a Fatah aš-Šám napojený na al-Káidu. Pozvánku na účasť na rokovaniach dostane podľa Lavrova aj Egypt, a možno aj Saudská Arábia, Katar a Jordánsko.  

Sýrska opozičná koalícia podporila dohodnuté prímerie

Hlavné sýrske opozičné zoskupenie – Sýrska národná koalícia – podporilo dnes dohodu o prímerí v Sýrii, ktoré má začať platiť dnes o polnoci. Koalícia súčasne vyzvala všetky povstalecké skupiny, aby dohodnutý pokoj zbraní dodržiavali. „Koalícia apeluje na všetky opozičné skupiny, aby uviedli do praxe dohodu o prímerí a prekazili akýkoľvek pokus Iránu a jeho milícií o návrat ku konfrontácii,“ uviedol predstaviteľ koalície Samír Našár. 

Zároveň ubezpečil, že ozbrojené krídlo koalície – tzv. Slobodná sýrska armáda, združujúca umiernené povstalecké frakcie – bude prímerie dodržiavať. Je však pripravená podniknúť odvetné údery v prípade jeho porušenia. Podľa iného predstaviteľa koalície Ahmada Ramadána majú byť v rámci prímeria zastavené všetky letecké útoky aj delostrelecké ostreľovanie. 

Súčasťou dohody o zastavení paľby medzi sýrskou armádou a ozbrojenou opozíciou je aj balík opatrení na kontrolu dodržiavania prímeria. Obe strany tiež deklarovali pripravenosť začať mierové rozhovory o urovnaní konfliktu v Sýrii, ktoré by sa mali v bližšie neurčenom termíne konať v Kazachstane.