Moskva 5. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Maxim Shipenkov)

Ruský prezident Vladimir Putin udelil in memoriam najvyššie ruské vyznamenania 14 námorníkom, ktorí zahynuli v pondelok pri požiari vedeckovýskumnej hlbokomorskej ponorky. Informovala o tom v piatok agentúra AP

Na snímke Vladimir Putin

Putinov v piatok zverejnený dekrét udelil posmrtne medailu Hrdina Ruska štyrom námorným dôstojníkom a ďalších námorníkov vyznamenal Rádom odvahy.

Ruské ministerstvo obrany v utorok informovalo o smrti 14 námorníkov počas požiaru na palube výskumnej ponorky v ruských teritoriálnych vodách. Príslušníci ruských námorných síl zahynuli “v dôsledku otravy splodinami horenia”. Nešťastie sa stalo v pondelok v čase, keď plavidlo vykonávalo batymetrické merania.

Požiar sa podarilo uhasiť vďaka odvážnemu úsiliu posádky, zdôraznilo ministerstvo. Ponorka sa momentálne nachádza na námornej základni Severomorsk v Murmanskej oblasti a prípad sa vyšetruje.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu podľa agentúry Reuters vo štvrtok uviedol, že predmetná, prísne tajná ponorka mala jadrový pohon. Šojgu vo svojom komentári zverejnenom na oficiálnej webovej stránke Kremľa povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že incident spôsobilo vzňatie batériovej časti, ale jadrový reaktor na palube bol od požiaru úplne izolovaný.

Ruská tlačová agentúra RBK (RosBiznesKonsalting) s odvolaním sa na svoje zdroje informovala, že ide o ponorku typu AS-12 s prezývkou Lošarik. Toto plavidlo s hĺbkou ponoru do 6000 metrov je určené pre 25 členov posádky. Na palube ponorky tohto typu nie sú zbrane.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj