Moskva 20. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Maxim Blinov)

Hlavná chyba Ruska vo vzťahoch so Západom spočíva v tom, že mu Rusko príliš verilo a Západ prijal túto dôveru ako slabosť a zneužil ju, oznámil ruský prezident Vladimír Putin počas plenárneho zasadnutia Medzinárodného diskusného klubu Valdaj.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

“Najväčšia chyba z našej strany vo vzťahoch so Západom je, že sme vám príliš dôverovali. A vašou chybou je, že ste túto dôveru prijali ako slabosť a zneužili ste ju,” povedal Putin v rekcii na otázku zahraničnej novinárky o tom, aké chyby Rusko urobilo vo vzťahu so Západom za posledných 15 rokov.

Ruský líder tiež poznamenal, že pochopil, že je potrebné vzťahy budovať inak.

“Pochopil som, že je potrebné to preškrtnúť, otočiť stránku, ísť ďalej a založiť naše vzťahy na vzájomnej úcte rovnocenných a rovnoprávnych partnerov,” povedal Putin.

Podľa Putina, britské a americké médiá ovplyvňujú politické dianie takmer vo všetkých krajinách
Ruský prezident oznámil, že akcie USA voči ruským médiám u neho vyvolávajú pocit horší, než sú rozpaky, podľa neho je v tejto situácii všetko naopak.

Počas záverečného zasadania medzinárodného diskusného klubu Valdaj šéfredaktorka RT Margarita Simoňanová upozornila prezidenta na tlak, ktorému je spoločnosť podrobená v zahraničí, najmä v USA.

“Čo sa deje okolo našich médií, ktoré sú neporovnateľné s americkými alebo britskými médiami, je niečo, čo ani neviem, ako nazvať. Rozpaky, to je príliš mierne povedané. Všetko je naopak,” povedal Putin.

Dotkol sa tiež obvinenia RT ohľadom ich údajného zásahu do amerických volieb.

“Celý svet vie, ako sa správajú povedzme britské alebo americké médiá. Oni priamo a stále ovplyvňujú vnútorné politické procesy takmer vo všetkých krajinách sveta,” cituje Putina web Sputnik.

Vladimir Putin zároveň oznámil, že Rusko okamžite a zrkadlovo odpovie na akcie USA proti ruským médiám.

“V tomto prípade budeme konať len zrkadlovo a dostatočne rýchlo. Akonáhle uvidíme konkrétne kroky, ktoré budú obmedzovať činnosť našich médií, bude nasledovať okamžitá zrkadlová odpoveď,” oznámil Putin.

Putin obvinil Európu zo vzniku ukrajinskej krízy
Európa môže za dnešnú situáciu na Ukrajine, pretože podporila protiústavné ovládnutie moci, loptička je na európskej strane, oznámil ruský prezident Vladimír Putin.

“Povedali ste, že podľa Európanov je lopta na ruskej strane. Ale podľa nášho názoru je lopta práve na európskej strane, pretože vďaka takejto nekonštruktívnej pozícii bývalej zostavy európskej komisie situácia došla až do štátneho prevratu,” povedal Putin pri besede s účastníkmi klubu.

Poznamenal, že problém bol v uzavretí dohody o pridružení s Európskou úniou, po ktorej naplno vypukli nepokoje podporované USA a Európou.
“Dnešná situácia je výsledkom ozbrojeného uchopenia moci na Ukrajine a Európa za to môže, pretože podporila tento teror,” dodal pre Sputnik.