Praha 9. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Sputnik/Foto:SITA/AP/Sputnik,Kremlin-Alexei Druzhinin)

Poškodenie a zničenie vojenských hrobov a pamätníkov sa v Rusku stalo samostatným trestným činom, za ktorý hrozia vysoké pokuty a odňatie slobody na päť rokov. Ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon, ktorý zavádza zodpovedajúce zmeny do Trestného zákonníka RF a Trestného poriadku RF

Na snímke Vladimir Putin

Zároveň, tento zákon bude postihovať zločiny spáchanéy nielen v Rusku, ale aj za jeho hranicami.

Keď stanica ČT24 informovala svojich divákov, uviedla: O udržiavanie hrobov a pamätníkov sovietskych vojakov v Českej republike ruské úrady väčšinou hovoria s uznaním. Kritiku si však vyžiadalo nedávne odstránenie sochy sovietskeho maršala Ivana Koneva na Prahe 6. V reakcii na krok radnice extrémisti zaútočili na českú ambasádu v Moskve. Či sa na iniciátorov odstránenia sochy vzťahuje aj nový ruský zákon, nie je z úradnej správy jasné.

Skutočne sa nový ruský zákon môže vzťahovať aj na iniciátora odstránenia pomníka Koneva na námestí interbrigád starostu Prahy 6 Ondreja Kolářa?

Minister obrany Ruska požiadal o trestné stíhanie zahraničných úradníkov, ktorí búrajú pamiatky občanov ZSSR

Ruský minister obrany Sergej Šojgu požiadal o trestné stíhanie zahraničných úradníkov, ktorí sú zodpovední za demontáž pamiatok sovietskych občanov. So žiadosťou sa obrátil na šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Alexandra Bastrykina, uvádza sa v správe ministerstva obrany Ruska.

Minister obrany Ruskej federácie, generál armády Sergej Šojgu, zaslal predsedovi Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Bastrykinovi žiadosť o trestné stíhanie zástupcov úradov niektorých krajín kvôli rozhodnutiam o demolácii pamätných objektov,5 zobrazujúcich pamiatku obetí sovietskych občanov, uvádza sa v správe.

Ruský minister obrany poznamenal, že podobné rozhodnutia prijímajú najodpornejší predstavitelia štátnych a miestnych úradov.

Vo svojej žiadosti Šojgu upozorňuje, že v poslednej dobe dochádza k nárastu pokusov oficiálnych predstaviteľov úradov niektorých zahraničných štátov falšovať historickú pravdu o rozhodujúcom príspevku Sovietskeho zväzu k porážke fašistických agresorov počas 2. svetovej vojny a Veľkej vlasteneckej vojny.

Menovite 3. apríla 2020 v meste Praha z iniciatívy starostu mestskej časti Praha 6 Kolářa demontovali pomník maršala Sovietskeho zväzu I. S. Koneva, uviedol Šojgu.

V utorok 7. apríla ruský prezident Vladimír Putin podpísal federálny zákon o trestnej zodpovednosti za zničenie alebo poškodenie vojenských hrobov a pamiatok, ktoré zachovávajú pamiatku tých, ktorí zomreli pri obrane vlasti. Takýto zločin byť trestaný pokutou do troch miliónov rubľov alebo nútenou prácou po dobu až troch rokov, či dokonca väzením na rovnaké obdobie.

V prípade, že podobný zločin spácha skupina, alebo ide o zločin voči hrobom a pamätníkom, ktoré sú venované zahynutým ľuďom počas Veľkej vlasteneckej vojny, predpokladá sa pokuta vo výške od dvoch až piatich miliónov rubľov, nútenej práce po dobu až piatich rokov či odňatia slobody na rovnaké obdobie.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj