Budapešť/Moskva 18. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
Maďarsko je jedným z kľúčových partnerov Ruska v Európe, vzájomné rusko-maďarské vzťahy sa všestranne rozvíjajú. Podľa internetovej stránky maďarskej komerčnej televízie ATV to v utorok v Moskve povedal ruský prezident Vladimir Putin v úvode schôdzky s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

Na snímke Viktor Orban a Vladimir Putin

Ruský prezident zdôraznil, že vzťahy fungujú dobre na úrovni medzivládnej komisie i regiónov. Podotkol, že obchodná bilancia vlani prejavila pozitívnu tendenciu, vzrástla o 25 percent a v prvom polroku tohto roka sa zvyšovala rovnakým tempom. Vzájomné investície dosiahli takmer jednu miliardu dolárov (857 mil. eur) a sú priaznivé vyhliadky na ich ďalší rast.
Orbán vyjadril radosť z toho, že sa aj v tomto roku uskutočnila dvojstranná schôdzka. “Stretnutie s vami má veľký význam v maďarskej politike, pretože sme pre seba vzájomne dôležití partneri,” dodal maďarský ministerský predseda.
Maďarsko podľa jeho slov potrebuje vypočítateľných partnerov. “Som rád, že vzťahy našich krajín sú už roky vyvážené a vypočítateľné,” konštatoval Orbán a poznamenal, že aj napriek tomu, že medzinárodné prostredie tejto spolupráci nie vždy prialo, sa napokon podarilo zvrátiť nepriaznivé tendencie vzájomného obchodu po zavedení sankcií voči Rusku.
Maďarský premiér uviedol, že cieľom návštevy Moskvy je poďakovať Putinovi za prácu v uplynulých rokoch a otvoriť nové perspektívy v obchode, energetike, agrárnom sektore a v kultúre.
 
Príspevok Putin Orbánovi: Maďarsko je jedným z našich kľúčových partnerov v Európe zobrazený najskôr Hlavné správy.