Moskva 30. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/(Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin)

Ruský prezident Vladimir Putin odhalil v pondelok v Moskve pamätník obetiam politických čistiek počas sovietskej éry. Spolu s moskovským patriarchom Kirillom a starostom hlavného mesta Sergejom Sobianinom položil k Múru žiaľu – ako sa pamätník nazýva – kvety a vyhlásil, že na toto príkorie sa nesmie nikdy zabudnúť.
Na snímke Vladimir Putin ukladá kvety na pamätník

“Politické represálie sa stali pre náš ľud tragédiou. Táto hrozná minulosť sa preto nesmie za žiadnych okolností vytratiť z pamäti národa, a tobôž byť ospravedlňovaná pre takzvané vyššie dobro. Milióny ľudí na základe absurdných obvinení vyhlásili za nepriateľov štátu, popravili, zmrzačili alebo poslali do väzníc či pracovných táborov,” zdôraznil.
“Neznamená to však, že sa musí volať po odplate. Nikto nesmie dotlačiť spoločnosť ku konfrontácii. Dúfam, že naša spoločnosť prijme tento dátum ako symbol zmierenia a vzájomného odpustenia,” vyhlásil Putin, podľa ktorého sú dôsledky danej éry v ruskej spoločnosti stále citeľné. Jeho slová citovali agentúra DPA a spravodajská stanica Slobodná Európa.
Múr žiaľu odhalili v rámci pamätného dňa obetí politických represálií v bývalom Sovietskom zväze. Podujatie sa koná od roku 1991, keď došlo k rozpadu ZSSR. Pamätník znázorňuje ľudské postavy natlačené k sebe a stojí na ulici pomenovanej po sovietskom disidentovi Andrejovi Sacharovovi, ktorému v roku 1975 udelili Nobelovu cenu za mier.
Putinov výrok pri odhaľovaní pamätníka je podľa agentúry AP dosiaľ jeho najostrejším odsúdením sovietskych represálií. Ruský prezident si totiž všeobecne zachováva voči sovietskej ére obozretný postoj a snaží sa poukazovať skôr na úspechy vtedajšieho komunistického zriadenia. Skupina aktivistov označila odhalenie pamätníka za “pokrytectvo”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.