Soči 19. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Chirikov)
 
Obyvatelia mnohých postsovietskych republík ľutujú rozpad bývalého Sovietskeho zväzu, vyhlásil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin, pričom ZSSR označil za “silný štát”

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Ľudia v týchto bývalých republikách “si to vykladajú svojím spôsobom, ale všetci sú rovnako presvedčení, že život v Sovietskom zväze bol bezpečnejší, pokojnejší. Cítili sa istejšie. V jednom veľkom, spoločnom, silnom štáte bolo viac príležitostí,” vyhlásil Putin na Valdajskom medzinárodnom diskusnom klube v Soči, informuje stanica France 24.
Gruzínsko, postsovietska krajina, viedlo v roku 2008 vojnu s Moskvou ako svojím bývalým vládcom o odštiepenecké regióny, zatiaľ čo pobaltské štáty sa usilujú o odstránenie stôp svojej sovietskej minulosti.
Konflikt na východe Ukrajiny, ktorý si vyžiadal vyše 10.000 mŕtvych, trvá už štyri roky a Kyjev sa usiluje vymaniť z ruskej sféry vplyvu. Bielorusko aj stredoázijské republiky však zostávajú blízkymi spojencami Moskvy.
Putin sa už mnohokrát v minulosti zmienil o svojej vlastnej ľútosti nad rozpadom ZSSR v roku 1991. Známy je jeho výrok, v ktorom opísal pád ZSSR ako “najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia”.
 
Príspevok Putin: Obyvatelia mnohých postsovietskych republík ľutujú rozpad ZSSR zobrazený najskôr Hlavné správy.