Moskva 11. apríla 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR-Sergei Chirikov/ Pool photo via AP)

Západ a USA chcú obnoviť stratené vzťahy po “antitrumpovskej” kampani, v očiach majú spoločného nepriateľa, Rusko a Sýriu. Rusko je ale pripravené vydržať a dúfa, že vo výsledku sa situácia bude rozvíjať pozitívne, vyhlásil prezident Ruska Vladimír Putin.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

“Kvôli čomu sa to deje? Všetci chcú obnoviť vzťahy so západným spoločenstvom potom, čo vďaka bývalej administratíve USA zaujali mnohé európske krajiny takúto antitrumpovskú pozíciu počas volebnej kampane. Veľmi dobrá platforma pre konsolidáciu je Sýria a Rusko. Existuje spoločný nepriateľ – výborne,” vyhlásil Putin.

“My sme pripravení vydržať, dúfame však, že to prejde do nejakého pozitívneho trendu vzájomnej spolupráce,” zdôraznil ruský prezident.

Ruský prezident Vladimir Putin si myslí, že situácia okolo chemického útoku v Sýrii pripomína udalosti roku 2003, kedy USA ukazovali údajné chemické zbrane, ktoré mali byť, ale nakoniec neboli objavené v Iraku.

“My sme o tom rokovali s pánom prezidentom a ja som povedal, že mi to silne pripomína udalosti roku 2003, kedy predstavitelia Spojených štátov v Bezpečnostnej rade ukazovali údajné chemické zbrane objavené v Iraku. Potom začala iracká kampaň, vojenská, a skočila zničením krajiny, rastom teroristickej hrozby a príchodom ISIL na medzinárodnú scénu, “povedal Putin o výsledkoch rokovaní s talianskym prezidentom Sergio Mattarello.

Dodal, že to isté sa odohráva aj teraz, “partneri im prikyvujú”.

“Ja v tejto situácii myslím na nášho skvelého spisovateľa Ilfa a Petrova. Chce sa mi povedať: “Nuda, dievčatká – to všetko sme už videli, sledovali,” vyhlásil Putin.

Rusko má informácie z dôveryhodných zdrojov, že provokácie s použitím chemických zbraní sa pripravujú na území Sýrie, a to vrátane Damasku, vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin.

“Máme informácie z rôznych zdrojov, že podobné provokácie, a inak to nazvať nemôžem, sa pripravujú aj v iných oblastiach Sýrie, vrátane južných predmestí Damasku, kde sa chystajú podstrčiť opäť nejakú látku a obviniť z jej používania sýrske oficiálne úrady,” povedal na tlačovej konferencii po rokovaniach s talianskym prezidentom Sergio Mattarello.

Bojovníci využili útoku USA na letisko Šajrát a zaútočili na sýrsku armádu z juhozápadu, útoky boli odrazené, viac ako 150 teroristov zabitých, povedal na briefingu náčelník Hlavné operatívne správy Generálneho štábu OS RF generál-plukovník Sergej Rudskoj.

“Teroristi využili následky útoku amerických rakiet s plochou dráhou letu na letisko Šajrát, z ktorého pôsobilo sýrske letectvo v oblastiach Hamy a Palmyra, a vykonali protiútoky na útvary vládnych vojsk z juhozápadu. Všetky útoky bojovníkov boli odrazené, boli zničené dva tanky, tri bojové vozidlá pechoty a osem pick-upov s velkorážnými guľomety, a tiež viac ako 150 teroristov “, povedal.