Moskva 18. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP- Alexander Nemenov)
 
Ruský prezident Vladimir Putin upozornil na to, že nové ruské zbrane výrazne zvyšujú potenciál ruskej armády a námorníctva, čo tiež zvyšuje rovnováhu síl a globálnu stabilitu. Ruský prezident hovoril na ruskom utorkovom stretnutí Ministerstva obrany Ruskej federácie, kde ponúkol nové systémy zbraní

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Uviedol, že posilnenie obranyschopnosti a ochrana pred vonkajšími hrozbami zostáva podľa jeho názoru kľúčovou výzvou pre Rusko.
Posilnenie obranných schopností a ruskej bezpečnosti, rovnako ako budovanie spoľahlivej ochrany pred vonkajšími hrozbami, boli a ďalej budú našou prioritou, našou kľúčovou úlohou. Zdôrazňujem, že naši politickí a vládni predstavitelia, spoločnosť a všetci občania našej krajiny veľmi dobre rozumejú výlučnému a rozhodujúcemu významu týchto úloh,predniesol Putin na ministerstve obrany.
Putin tiež vyhlásil, že tieto zbrane niekoľkonásobne zvyšujú potenciál armády a námorníctva.
Rovnako tak spoľahlivo a bezpodmienečne zaistia bezpečnosť Ruska v nadchádzajúcich desaťročiach, posilnia rovnováhu síl, a teda stabilitu vo svete, zdôraznil.
Prezident ďalej vyjadril nádej, že nové ruské zbrane prinútia tých, ktorí si zvykli na militaristickú a agresívnu rétoriku, aby si svoje počínanie dvakrát rozmysleli.
Vo svojom vyhlásení doplnil, že sa Rusko zameria na také vybavenie armády, ktoré bude schopné účinne prekonať strely protiraketovej obrany. Ako príklad uviedol hypersonický klzák Avangard.
Musíme posilniť náš potenciál, aby sme mohli prejsť na moderné zbrane, ktoré majú pokročilé schopnosti v boji s protiraketovými obrannými systémami, povedal v závere Putin.
Už v apríli Putin predstavil nové detaily o možných ruských zbrojných systémoch, vrátane Avangardu.
Po jeho vyhlásení vystúpil s prejavom aj Sergej Karakajev, veliteľ ruských strategických raketových síl. Ten poskytol viac informácií o Avangarde, vrátane detailov o jeho trajektórii a manévrovateľnosti.
Kompozitné materiály použité v danom klzáku umožňujú konštrukcii odolať teplu na niekoľko tisíc stupňov. Tiež ponúkajú ochranu pred ožarovaním laserom. Karakajev potvrdil, že testovanie zbrane bolo úspešné.
 
Príspevok Putin: Nové ruské zbrane prinútia k zamysleniu tých, ktorí si zvykli na agresívnu rétoriku zobrazený najskôr Hlavné správy.