Petrohrad 1. júna 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Christian Charisius)

Rusko chápe najnovší vývoj amerického protiraketového systému v Južnej Kórei ako výzvu a nenechá to tak bez odpovede, uviedol ruský prezident Vladimir Putin, na vysvetlenie vlastnej vojenskej situácie v regióne

Na snímke Vladimir Putin

“Táto otázka je pre nás veľkou obavou a neustále ju vyjadrujeme už celé desaťročia. Toto narušuje strategickú rovnováhu vo svete,” zdôraznil Putin pri rozhovore so zahraničnými médiami na okraji Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra vo štvrtok. “Ale svet mlčí a nikto nás neposlúchol.”

“Majú prvky v systéme ABM na Aljaške a teraz v Južnej Kórei. Musíme sa na to pozerať bezmocne a urobiť to isté vo východnej Európe? Samozrejme, že nie. Očakávame našu odpoveď na túto výzvu,” dodal.

Putin uviedol, že Rusko neverí ubezpečeniam Západu, že systém ABM (protiraketový systém) nie je namierený proti Rusku, a že pracuje na spôsoboch, ako proti nemu čeliť. Povedal, že je de facto súčasťou pretekov v zbrojení.

USA ospravedlňovali rozmiestnenie protiraketového štítu v Európe v dôsledku vnímania hrozby zo strany Iránu, ale jadrová dohoda s Teheránom nezmenila jeho nasadenie. Preto považuje odôvodnenie jeho rozmiestnenia v Ázii a v Tichomorí a hrozbu zo Severnej Kórey za rovnako pochybné.

“Nie je to o Severnej Kórei. Ak zajtra Severná Kórea vyhlási, že zastaví jadrové testy a zruší svoj raketový program, USA budú naďalej budovať svoj systém ABM pod nejakou novou zámienkou alebo bez nej,” dodal.