Moskva 30. decembra 2016 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-RIA Novosti, Alexei Nikolsky, Presidential Press Service)

Podľa šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova by Rusko malo vyhostiť 35 amerických diplomatov v reakcii na rovnaký krok zo strany administratívy prezidenta USA Baracka Obamu. No ruský prezident Vladimír Putin však Lavrovov návrh neprijal 

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Obama uvalil vo štvrtok na Rusko nové sankcie ako odvetu za údajné zasahovanie do prezidentských volieb v USA. Americké ministerstvo zahraničných vecí súčasne nariadilo odchod 35 diplomatov z ruského veľvyslanectva vo Washingtone a konzulátu v San Franciscu. Spolu s rodinami musia opustiť územie USA v priebehu 72 hodín. Washington označil týchto diplomatov za neželané osoby, pretože konali “spôsobom, ktorý nie je v súlade s ich diplomatickým postavením”.

Obamova administratíva podnikla tieto kroky ako odvetu za údajné ruské zasahovanie do prezidentských volieb v USA.

“Takéto kroky nemôžeme ponechať bez odpovede. Reciprocita je zákonom diplomacie i medzinárodných vzťahov,” vyhlásil dnes Lavrov. Americkému diplomatickému personálu malo byť tiež – v reakcii na obdobný krok USA – zamedzený prístup k letnej dovolenkovej rezidencii a k skladovým priestorom neďaleko Moskvy.

Lavrov zdôraznil, že ide len o návrhy, ktoré mal oficiálne schváliť ruský prezident Vladimir Putin. Ten však rozhodol, že Rusko nevyhostí 35 amerických diplomatov ako odvetný krok za vyhostenie pracovníkov ruského diplomatického zboru zo Spojených štátov.

“Nebudeme americkým diplomatom spôsobovať žiadne problémy. Nikoho nevyhostíme,” zdôvodnil svoje rozhodnutie Putin vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke Kremľa.