Ankara 4. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
 
Počas prvej zahraničnej návštevy Vladimíra Putina od jeho znovuzovlenia minulý mesiac sa ruský a turecký prezidenti dohodli na rozšírení vojenskej spolupráce a potvrdili výstavbu prvej jadrovej elektrárne v krajine.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin počas slávnostného ceremoniálu 3. apríla 2018 v Ankare.

Na tlačovej konferencii v Ankare Putin oznámil, že Rusko bude dodržiavať nové dodacie termíny obranných systémov S-400 po podpísaní zmluvy medzi oboma krajinami v decembri aj napriek námietkam tureckých spojencov v NATO. “Urýchľujeme výrobu a zjednotili sme ceny, čo je veľmi dôležité,” povedal Putin, zatiaľ čo stál vedľa Recepa Tayyipa Erdogana. “Pokiaľ ide o skrátenie harmonogramu doručenia, urobili sme to na žiadosť našich tureckých priateľov a partnerov.”
Putin nešpecifikoval, kedy Ankara prijme najmodernejšiu moskovskú leteckú obrannú sústavu, ale povedal, že neexistujú žiadne “politické alebo strategické obmedzenia” na zdieľanie technológií, ktoré by mohli nakoniec viesť k tomu, že Turecko si vytvorí vlastnú verziu radarového a raketového komplexu, a povedal že aj výrobcovia iných zbrojných systémov chcú vstúpiť na miestny trh.
“Cesta, ktorú sme v našich vzťahoch s Ruskom za posledných 15 rokov prešli, je veľmi dôležitá,” povedal Erdogan.
Predtým sa obaja vodcovia prostredníctvom videospojenia zúčastnili zverejnenia projektu jadrovej elektrárne Akkuyu na južnom pobreží krajiny, ktorú postaví ruská spoločnosť za cenu 20 miliárd dolárov. “Nie sme len naklonení výstavbe prvej tureckej jadrovej elektrárne, ale celkovo zakladáme turecký jadrový sektor,” povedal ruský prezident, o projekte, ktorý bol zverejnený tento týždeň. “Snažíme sa o výstavbu prvej energetickej jednotky do roku 2023. Urobíme tak na 100. výročie založenia Tureckej republiky. Keď budú všetky jednotky v prevádzke, jadrová elektráreň dodá 10% dopytu elektrickej energii v Turecku. ”
Obe strany potvrdili svoj záväzok k vybudovaniu plynovodu s objemom 12 miliárd dolárov, ktorého pozemný segment podľa ruských úradníkov stále čaká na povolenie tureckých orgánov. Okrem toho Moskva a Ankara oznámili vytvorenie spoločného štátneho investičného fondu v hodnote 1 miliardy dolárov, ktorý bude hľadať hospodárske príležitosti, ktoré prinesú prospech obom krajinám.
 
Príspevok Putin na stretnutí s Erdoganom potvrdil dodanie systému S-400 “aj napriek námietkam členov NATO” zobrazený najskôr Hlavné správy.