Petrohrad 8. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Ruský prezident Vladimir Putin počas Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra pri pléne hovoril o potrebe zmeniť úlohu dolára vo svete

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

“Dôvera k doláru vo svete padá,” vyhlásil počas svojho vystúpenia ruský prezident a dodal, že je potrebné zmeniť úlohu dolára vo svete, ktorý sa zmenil na nástroj tlaku emitenta (USA) na celý svet.

“Čo sa týka financií, spomeniem: hlavné globálne inštitúty tu boli vytvorené ešte v rámci Brettonwoodského systému pred 75 rokmi. Jamajský valutový systém, ktorý ho pred 70 rokmi nahradil, potvrdil prioritu dolára. Vo svojej podstate ale nevyriešil hlavné problémy: po prvé ide o rovnovážnosť valutových vzťahov a obchodnej výmeny. Od tej doby sa objavila nová ekonomická centra, vyrástla dôležitosť regionálnych mien, zmenila sa rovnováha síl a záujmov,” povedal Putin.

“Je očividné, že tieto hlboké zmeny vyžadujú adaptáciu medzinárodných financových organizácií, zmenu role dolára, ktorý sa, keď sa stal svetovou rezervnou menou, zmenil dnes na inštrument tlaku krajiny, ktoré ho emituje, na celý zvyšný svet. Mimochodom, z môjho pohľadu je veľkou chybou americkej finančnej moci, ale aj politických centier to, že samy ničia svoje prednosti, ktorý boli vytvorené tým brettonwoodskymi systémom – dôvera k doláru proste padá,” dodal prezident.

“Všetkým vnucovanie model nadvlády USA je cesta k nekonečným konfliktom, vojnám – a to nielen obchodným. Sú to boje všetkých proti všetkým bez pravidiel,” vyhlásil ruský prezident.

USA slovami Vladimira Putina rozširujú svoju jurisdikciu na celý svet, čo protirečí logike normálnych medzinárodných vzťahov a úlohám, ktorým bude svet čeliť v budúcnosti.

“Dnes pred nami vznikajú dva scenáre ďalšieho vývoja situácie. Prvým je prerod univerzálneho modelu globalizácie, jeho zmena na paródiu, na karikatúru seba samého. Spoločné medzinárodné pravidlá sa budú rušiť zákonmi, administratívnymi a súdnymi mechanizmami jednej krajiny alebo skupiny vplyvných krajín, ako to robia dnes, a to hovorím s ľútosťou, Spojené štáty, keď rozširujú svoju jurisdikciu na celý svet,” povedal ruský prezident.

“Takýto model nielen že protirečí logike normálneho medzinárodného správania, ktoré vzniká v reáliách zložitého multipolárneho sveta, ale to hlavné – nie je zodpovedajúci pre úlohy budúcnosti,” dodal Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil v pléne Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra. Prvé Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum sa konalo v roku 1997. Tohtoročného Petrohradského fóra sa zúčastnili napríklad čínsky líder Si Ťin-pching, bulharský prezident Rumen Radev či slovenských premiér Peter Pellegrini, ďalej arménsky premiér Nikol Pašinjan a generálny tajomník OSN António Guterres.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj