Moskva 1. decembra 2016 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Vladimir Putin vystúpil dnes v Kremli s tradičným výročným posolstvom

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil dnes v Kremli s tradičným výročným posolstvom pred poslancami oboch komôr Federálneho zhromaždenia.

Ruský prezident Vladimir Putin počas výročného prejavu o stave krajiny pred poslancami oboch komôr Federálneho zhromaždenia 1. decembra 2016 v MoskveRuský prezident Vladimir Putin počas výročného prejavu o stave krajiny pred poslancami oboch komôr Federálneho zhromaždenia 1. decembra 2016 v Moskve

Venoval sa v ňom najmä ekonomike, ako aj sociálnej a vnútornej politike. Okrem iného uviedol, že Rusko “musí riešiť úlohy v zložitých podmienkach, ale národ znova ukázal, že je toho schopný”.

Vyjadril sa aj k septembrovým voľbách do Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Povedal, že návrat k zmiešanému systému hlasovania je krokom v ústrety verejnej mienke. Vyhlásil tiež, že Rusko bude pokračovať v “demokratickom kurze”. Upozornil pritom, že osobitnú zodpovednosť nesie strana Jednotné Rusko, ktorá má na základe výsledkov septembrových volieb do Štátnej dumy ústavnú väčšinu.

Ruský prezident v tejto súvislosti vyzdvihol aj rast vplyvu Štátnej dumy v ruskej spoločnosti.

Putin vyzdvihol immúnosť ruských občanov voči populizmu a demagógii

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v príhovore k poslancom oboch komôr Federálneho zhromaždenia uviedol, že “zmyslom našej politiky je starostlivosť o ľudí”.

V prejave sa vyjadril aj k rastu pôrodnosti v Rusku, pričom poukázal na opačný trend v mnohých európskych krajinách. Prisľúbil, že vedenie krajiny bude pokračovať v začatých zmenách v sociálnej sfére.

Putin zdôraznil, že “my sme jeden a jednotný národ a Rusko máme len jedno”.

V tejto súvislosti vyjadril znepokojenie z nárastu zlomových udalostí a konfliktov vyvolaných rozdielnosťou názorov v politickej, národnostnej či náboženskej sfére.

“Veľmi dobre vieme, aké následky majú tzv. veľké otrasy,” upozornil Putin. Poučiť z dejín sa musíme najmä v záujme zmierenia, vyhlásil ruský prezident a dodal, že “krivdy, hnev a urážky” z minulosti netreba prenášať do súčasnosti.

Putin vo svojom prejave vyzdvihol aj imúnnosť ruských občanov voči populizmu a demagógii. Zdôraznil tiež, že “nikto nemôže nikomu zakázať, aby si čokoľvek slobodne myslel”. Dodal však, že “ak sa niekto považuje za pokrokovejšieho a inteligentnejšieho, musí k iným ľuďom pristupovať s rešpektom”.

Ruský prezident požiadal prítomných poslancov i vládnych úradníkov v regiónoch, aby ľuďom pomáhali riešiť ich problémy ľudsky, “neschovávali sa v kanceláriách”, ale išli medzi ľudí, oboznamovali sa s ich problémami a brali do úvahy ich želania a priority.

Vyzdvihol aj prácu dobrovoľníkov, najmä v oblasti ochrany životného prostredia či v sociálnej oblasti. Vyzval na zrušenie prekážok v práci dobrovoľníkov.