Moskva 2. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Ng Han Guan)

Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťinpching v pondelok spustili plynovod Sila Sibíri. Obaja prezidenti to urobili v rámci telemostu, na ktorom sa dohodli skôr

Na snímke Vladimir Putin a Si Ťin-pching

V pondelok spustili asi 2 200 kilometrový úsek od náleziska Čajandinskoje v Jakutsku do ruského Blagoveščensk na hranici s Čínou. Druhá etapa predpokladá spustenie úseku s dĺžkou asi 800 kilometrov od náleziska Kovytkynskoje k nálezisku Čajandinskoje. Celková dĺžka plynovodu teda bude asi 3 000 kilometrov. Produktivita vývozu bude 38 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Povoľujem (otvorenie kohútika), povedal Putin pri slávnostnom začatí.

Poďme, povedal Si Ťinpching.

Stavba plynovodu bola spustená v rámci zmluvy na dobu 30 rokov, ktorú v roku 2014 podpísali ruský Gazprom a čínska spoločnosť CNPC. Podľa dokumentu Rusko pomocou Sily Sibíri dodávať do Číny 38 miliárd kubíkov plynu ročne. V roku 2020 sa plánuje do Číny dodať 5 miliárd metrov kubických plynu a v ďalšom roku export bude činiť 10 miliárd kubických. Medzi rokmi 2022 a 2023 dôjde k nárastu na plánovanú kapacitu. Celková hodnota zmluvy je asi 400 miliárd dolárov.

Ako budú Rusko a Čína ťažiť zo Sily Sibíri?

Hlavná časť plynu bude pokrývať potreby Číny, ktoré každoročne rastú kvôli priemyselnej spotrebe energie v dôsledku prechodu od využívania uhlia k plynu, ktorý má byť šetrnejší ku klíme v krajine.

Rusko môže využívať plyn zo Sily Sibíri k posilneniu svojich pozícií na globálnom trhu skvapalneného zemného plynu (LNG). Ruské spoločnosti v súčasnej dobe stavajú nový závod na LNG vo Vladivostoku, ten môže využívať zemný plyn čerpaný novým plynovodom. Očakáva sa, že vyrobený LNG bude exportovaný do krajín ázijskopacifického regiónu.

Nový plynovod bude tiež spájať dve vzdialené ruské plynové náleziská Čajandinskoje a Kovytkynskoje, ktoré sú najväčšie na východe krajiny, a dodávať plyn pre konečných spotrebiteľov. Zisky z predaja plynu by mohli financovať rozvoj nových plynových polí v Rusku.

Plyn dodávaný z týchto polí bude používaný dvoma petrochemickými závodmi v ruskom Prímorskom kraji a Amurskej oblasti. Očakáva sa, že týmto spôsobom sa posilní hospodárstvo susedných miest aj ruských regiónov celkovo.

Jeden z týchto závodov v meste Svobodnyj v Amurskej oblasti bude používať 42 miliárd metrov kubických plynu zo Sily Sibíri k výrobe rôznych derivátov, ako hélium, etán, propán, bután, pentán a hexán. Tieto plyny môžu byť použité v mnohých oblastiach vrátane prieskumu vesmíru, jadrovej energie, základných vedeckých výskumov, výroby rôznych zariadení a medicíny.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj