Peking 04. septembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Ilnitsky/Pool photo via AP)

Vladimir Putin prišiel do Číny. V Sia-menu sa zúčastní summitu BRICS a bude jednať aj s vedúcimi predstaviteľmi niekoľkých krajín
Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching

V pondelok sa Putin stretne s indickým predsedom vlády, egyptským prezidentom, thajským predsedom vlády a prezidentom Južnej Afriky. Nasledujúci deň s prezidentom Mexika.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching diskutovali o plnení bilaterálnych dohôd počas návštevy ruského hlavného štátu Čínskej ľudovej republiky
“Som veľmi rád, že si s vami môžeme vymieňať názory na to, ako sa naplnili plány, ktoré sme načrtli počas vašej júlovej návštevy v Moskve,” citovala Putina RIA Novosti.
Ťin-pching sa s týmto názorom identifikoval a poznamenal, že počas svojej návštevy bol schopný diskutovať aj o bilaterálnych vzťahoch a medzinárodných otázkach. “Dobrou správou je, že naše ministerstvá a úrady pracujú na implementácii všetkých dohôd a dosahovaní výsledkov,” povedal čínsky prezident.
Putin poprial Ťin-pchingovi šťastie pri organizovaní summitu BRICS. “Urobíme všetko pre to, aby bol summit na najvyššej úrovni,” povedal Putin.
Formát BRICS-plus je nutný pre rozvoj otvorenej a širokej siete partnerov medzi rozvojovými krajinami a rozvíjajúcimi sa trhmi, preto je ho nutné rozvíjať a aktívne uplatňovať, vyhlásil v nedeľu čínsky prezident Si Ťin-pching počas otvorenia obchodného fóra BRICS v Sia-menu.
“Musíme prilákať čo najviac rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových krajín do nášho spoločného úsilia o vzájomnú spoluprácu a prospech,” povedal vodca ČĽR.
Podľa neho BRICS musí tiež posilniť svoj vplyv vo svete a rozšíriť oblasti spolupráce.
“BRICS prikladá veľkú dôležitosť spolupráci s ostatnými rozvojovými krajinami a s nimi už bol vytvorený efektívny dialóg,” povedal Si Ťin-pching.
Ruska strana sa v poslednej dobe stretáva s pochopením zástupcov krajín BRICS v myšlienke potreby vytvorenia nezávislej ratingovej agentúry skupiny, oznámil RIA Novosti predseda ruskej Obchodno-priemyselnej komory Sergej Katyrin počas obchodného fóra BRICS.
“Veľmi vážne hovorili o ratingovej agentúre BRICS, téma, ktorá je pre každú krajinu aktuálna a celkovo aj pre banku BRICS, pretože oni sa tiež snažia dosiahnuť významný rating, aby pracovali,” povedal Katyrin.
Podľa jeho slov: “tému o nevyhnutnosti takejto agentúry sme nadnášali od samotného začiatku práve my a my sa aktívne snažíme v nej pokračovať”. “Pohyb a pochopenie je … V tomto smere sme sa posunuli poriadne,” dodal.
“Ak sa nás v počiatočnej etape pýtali: prečo je to potrebné, tak teraz už chápu, že v súčasnej dobe často politika prevláda nad objektívnymi ukazovateľmi nielen v jednotlivých bankách alebo spoločnostiach, ale aj v hodnotení samotných krajín,” poznamenal predseda Obchodno-priemyselnej komory .