Moskva 2. februára 2017 AKTUALIZOVANÉ (HSP/rt/Foto: TASR/AP-Maxim Shipenkov/Pool Photo via AP)

Ruský prezident Vladimír Putin príde na návštevu Budapešti, rok potom, čo maďarský premiér Viktor Orbán bol v Moskve v rámci posilnenia bilaterálnej spolupráce. Obaja predstavitelia majú rokovať o súčasných a potenciálnych vzájomne lukratívnych obchodných dohodách

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán si podávajú ruky po tlačovej konferencii po rokovaní v Moskve 17. februára 2016Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán si podávajú ruky po tlačovej konferencii po rokovaní v Moskve pred rokom

Návšteva prichádza v napätých časoch medzi EÚ a Ruskom, ktoré je navyše znepokojené prítomnosťou prichádzajúcich vojsk NATO k jeho hraniciam. Podľa maďarského ministra zahraničia Petra Szijjartóa je však globálna geopolitická situácia priaznivejšia ako počas Putinovej predchádzajúcej návštevy v Maďarsku v roku 2015.

Putin a Orbán sa pravdepodobne zamerajú na spoločné hospodárske a obchodné projekty. Budú tiež diskutovať o spolupráci v rámci výstavby plynovodov Nord Stream a Turkish Stream, ako informoval ruský prezidentský asistent Jurij Ušakov.

Asi 85 % maďarského toku plynu pochádza z Ruska. V roku 2015 Putin a Orbán podpísali novú dohodu o plyne po vypršaní 20-ročnej zmluvy. Maďarsko platí len za plyn skutočne spotrebovaný, čo sa ukázalo byť veľmi lukratívne pre spotrebiteľa.

Ďalším kľúčovým bodom, ktorý by mal byť prerokovaný v priebehu návštevy, je rozšírenie jadrovej elektrárne Paks. Rusko a Maďarsko podpísali dohodu o výstavbe dvoch ďalších reaktorov v januári 2014. 80 % nákladov projektu bude financovaný úverovou linkou z Ruska vo výške 10 miliárd eur a prácu vykonajú ruskí jadroví vedci. EÚ schválenie projektu blokuje.

Putin a Orbán sa zhodli na nutnosti posilnenia boja proti terorizmu

Obaja politici sa zhodli na nutnosti posilnenia medzinárodného boja proti terorizmu. Putin rokoval s Orbánom v prvom rade o hospodárskych otázkach. Zhodnotili však aj medzinárodnú situáciu.

V súvislosti so situáciou na Ukrajine ruský prezident povedal, že za zintenzívnením bojov na východe Ukrajiny vidí snahu vlády v Kyjeve získať financie od Európskej únie a týmto spôsobom sa snaží vynútiť si súcit nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. “Kampaň Hillary Clintonovej podporili aj ukrajinskí oligarchovia,” dodal Putin.

Rusko podľa jeho slov očakáva, že racionálne zmýšľajúce sily na Ukrajine, ale aj v iných krajinách sveta nedovolia, aby sa situácia ďalej vyhrotila. “V opačnom prípade prinútime Kyjev k splneniu minskej dohody,” uzavrel.

Orbán k situácii na Blízkom východe podotkol, že Maďarsko chce pomôcť tamojším kresťanom. To je podľa jeho vyjadrenia úloha, ktorá prislúcha krajine, akou je Maďarsko.

O spolupráci Maďarska s Ruskom premiér povedal, že tú komplikovalo medzinárodné prostredie. “Na západe Európy bola v móde politika namierená proti Rusku,” zdôraznil Orbán, podľa ktorého medzinárodné sankcie voči Rusku za anexiu Krymu a za úlohu, ktorú Rusko zohralo v ukrajinskej kríze, spôsobili obom krajinám vážne ekonomické škody, pričom strata Maďarska dosahuje 6,5 miliardy dolárov (6,02 miliardy eur).

“Problémy, ktoré nie sú hospodárskeho charakteru, nemožno riešiť hospodárskymi prostriedkami. Nie je správne prenášať konflikty do sveta ekonomiky,” povedal predseda maďarskej vlády.

Putin pred novinármi zdôraznil, že mimoriadnu pozornosť na dnešných rokovaniach venoval s Orbánom výstavbe dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi. “Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10.000 nových pracovných miest,” podčiarkol ruský prezident, ktorý Maďarsko označil za spoľahlivého a solventného partnera.

“Máme záujem na vzájomnej spolupráci. Budeme hľadať spôsob, ako zrealizovať dodávky zemného plynu. Boli by sme radi, keby sa podarilo tieto otázky čiste hospodárskeho charakteru zbaviť nánosu politiky. Zdôrazňujem, že žiadny smer dodávky plynu nie je vylúčený. A to ani smerom cez Bulharsko, ktoré podľahlo tlaku Európskej komisie. Ak si to Bulharsko rozmyslí, môžeme znova rokovať, potrebujeme ale mať istotu, že ruské podniky neutrpia škody spôsobené nepremyslenými rozhodnutiami,” poznamenal Putin, ktorý v tejto súvislosti zdôraznil nutnosť dialógu s Bruselom, ale aj s jednotlivými krajinami EÚ v rámci dvojstranných vzťahov.