Ankara 28. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Ruský prezident Vladimir Putin po dnešnej schôdzke s tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare vyhlásil, že potvrdili svoju pripravenosť pokračovať na deeskalácii konfliktu v Sýrii. Informovali o tom agentúry RIA Novosti a TASS
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

“Bola potvrdená pripravenosť dodržiavať konečné dohody dosiahnuté v polovici septembra v Astane na šiestom medzinárodnom stretnutí o Sýrii na vytvorenie štyroch zón deeskalácie vrátane tej najväčšej v provincii Idlib,” povedal Putin na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým prezidentom.
Erdogan povedal, že Rusko a Turecko podporujú územnú celistvosť Iraku a Sýrie. “Turecko bude naďalej úzko spolupracovať s Ruskom na politickom riešení krízy v Sýrii,” doplnil.
Okrem toho turecký líder zdôraznil potrebu “zabrániť vláde irackého Kurdistanu, aby urobila ešte vážnejšie chyby” po tom, čo takmer 93 percent irackých Kurdov hlasovalo v pondelňajšom referende za nezávislosť tohto autonómneho regiónu na severe Iraku.
Putin ku kurdskému referendu povedal, že “principiálny postoj Ruska je známy – je uvedený vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie”.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu vo vyhlásení uviedlo, že aj keď Rusko rešpektuje národné ambície Kurdov, podporuje zachovanie územnej celistvosti Iraku. Varovalo Irak i Kurdov, aby po kurdskom referende o nezávislosti nepodnikali kroky, ktoré by mohli destabilizovať Blízky východ. Obe strany by aj podľa Moskvy mali viesť rozhovory o nájdení riešenia v rámci jedného irackého štátu.
Šieste kolo rokovaní o urovnaní konfliktu v Sýrii v kazašskej Astane zo 14. a 15. septembra sa skončilo dosiahnutím dohody o vytvorení štyroch bezpečnostných zón v Sýrii. Zónami deeskalácie sa úplne alebo sčasti stali oblasti Východná Ghúta neďaleko Damasku a provincie Idlib, Homs, Lázikíja, Aleppo a Hamá, ale aj vybrané oblasti na juhu Sýrie. Dohoda dosiahnutá v Astane sa týka zón, na ktorých sa garantmi prímeria v Sýrii – Irán, Rusko a Turecko – dohodli už začiatkom mája na rokovaniach v Astane. Dohoda má platiť šesť mesiacov a bude automaticky predĺžená po súhlase trojice garantov prímeria. Všetky tri krajiny budú súčasne monitorovať dodržiavanie tohto prímeria a vyšlú do tejto zóny vyšlú svoje poriadkové sily.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.