Moskva/Ankara 21. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/Presidential Press Service)

Prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a RecepTayyip Erdogan, telefonicky prediskutovali situáciu v sýrskom Idlibe. Informovala o tom turecká vláda vo svojom vyhlásení

Na snímke Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan

Uvádza sa, že turecký líder hovoril o potrebe obmedziť sýrsky režim a zabrániť humanitárnej kríze. Protureckí teroristi, ktorých Turecko všemožne podporuje sú totiž pod tlakom sýrskych vládnych síl a ozbrojených síl Ruska a strácajú územie i bojovníkov.

„Erdogan vyhlásil, že je potrebné obmedziť sýrsky režim v Idlibe a zabrániť tamojšej humanitárnej kríze. Náš prezident tiež poznamenal, že by urovnanie v Idlibe malo prebehnúť na základe úplnej realizácie dohody v Soči,“ stojí v danom vyhlásení. Turecko však túto dohodu nedodržiava. Podľa tejto dohody malo Turecko odzbrojiť všetky proturecké teroristické skupiny, čo neurobilo.

Ankara tiež dodala, že obaja vedúci predstavitelia potvrdili svoj záväzok voči všetkým predchádzajúcim dohodám o Sýrii.

Rokovania o Idlibe

Na konci minulého týždňa a na začiatku tohto týždňa sa v Ankare a v Moskve uskutočnili dve kolá rusko-tureckých rokovaní o Idlibe. Na základe ich výsledkov Erdogan vyhlásil, že Ankara nedosiahla uspokojivý výsledok a že je pripravená začať vojenskú operáciu v Idlibe.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov to však označil za ten najhorší scenár.

Už skôr ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že Ankara nesplnila množstvo kľúčových povinností v rámci Idlibu. Viceprezident Turecka Fuat Oktay však zastáva opačný názor.

Ako uviedlo ruské Centrum pre zmierenie bojujúcich strán v Sýrii, protureckí bojovníci s podporou tureckého delostrelectva prerazili obranu sýrskej armády v oblasti Kminas a Al Nerab.

Ruské stíhačky Su-24 zasiahli teroristov, čo umožnilo odraziť všetky útoky, dodalo centrum.

Dohoda o Idlibe

Rusko, Irán a Turecko sa v máji roku 2017 v Astane (teraz Nur-Sultan) dohodli na vytvorení štyroch deeskalačných zón v Sýrii.

V roku 2018 sa tri z nich dostali pod kontrolu Damasku. Štvrtá zóna, ktorá sa nachádza v provincii Idlib a v častiach susedných provincií Latakia, Hama a Aleppo, ešte nie je obsadená vládnymi jednotkami, väčšina z nej bola ovládaná teroristami z organizácie Fronta an-Nusrat.

V septembri roku 2018 sa Rusko a Turecko v Soči dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, kde sa nachádza viac ako desať rôznych jednotiek. Najväčšia z nich je únia protureckých skupín Ľudový front pre oslobodenie Palestíny a Fronta an-Nusrat, teda celkom asi 30 tisíc bojovníkov.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj