Putin a Abe rokovali o Kurilách a mierovej dohode, telefonovali s kozmonautmi

Moskva 26. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/TASS-Vladimir Smirnov)
 
Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe rokovali v sobotu v Moskve o vzájomných vzťahoch, pričom neobišli ani sporné otázky Kurilských ostrovov a uzavretia mierovej dohody medzi oboma krajinami.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a japonský premiér Šinzó Abe počas Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade 25. mája 2018.

Putin počas rokovaní v Kremli vyhlásil, že obe strany majú záujem na celkovom posilnení bilaterálnych vzťahov, pričom hovoril o pozitívnych signáloch v podobe zvýšenia vzájomnej obchodnej výmeny a náraste investícií, informovala agentúra TASS.
Premiér Abe v priebehu schôdzky vyjadril presvedčenie, že ďalšie rozhovory prispejú k dosiahnutiu pokroku na ceste k uzavretiu mierovej dohody medzi Japonskom a Ruskom. Hovoril tiež o spoločných japonsko-ruských ekonomických projektoch týkajúcich sa Kurilských ostrovov.
Podľa Putina by mala ešte tento rok navštíviť ostrovy japonská podnikateľská delegácia, uviedla agentúra AP.
Po skončení rozhovorov a oficiálnej večere sa obaja lídri priamo z Kremľa spojili prostredníctvom videoprenosu s kozmonautmi pôsobiacimi na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). S Putinom a Abem sa rozprávali Rus Anton Škaplerov a Japonec Norišige Kanai.
Rusko a Japonsko sa už niekoľko desiatok rokov snažia vypracovať mierovú dohodu. Hlavnou prekážkou na ceste k nej sú Kurilské ostrovy ležiace medzi ruským polostrovom Kamčatka a japonským ostrovom Hokkaidó, ktoré po druhej svetovej vojne pripadli Sovietskemu zväzu a Japonsko si robí nárok na ich južnú časť.
 
Príspevok Putin a Abe rokovali o Kurilách a mierovej dohode, telefonovali s kozmonautmi zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)