Puigdemont vystúpil na univerzitnom fóre v Kodani

Kodaň 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/Tariq Mikkel Khan /Ritzau Scanpix via AP)

Zosadený katalánsky separatistický líder Carles Puigdemont sa zaviazal pomôcť pri formovaní “novej vlády”. Puigdemont sa takto vyjadril v pondelok počas svojho vystúpenia na fóre venovanom Katalánsku na pôde Kodanskej univerzity, informovala agentúra DPA.
Na snímke zosadený katalánsky separatistický líder Carles Puigdemont počas vystúpenia na fóre venovanom Katalánsku

Ide o prvú cestu katalánskeho politika mimo Belgicka, kde sa zdržiava v dobrovoľnom exile od októbra po tom, ako ho zosadili z funkcie predsedu regionálnej vlády po jednostrannom vyhlásení nezávislosti Katalánska od Španielska.
“Autoritatívnemu režimu sa nevzdáme,” povedal počas debaty v preplnenej aule univerzity, na ktorej sa zúčastnil ako hosť.
Španielsky súd v pondelok zamietol žiadosť španielskej prokuratúry o reaktiváciu európskeho zatykača na katalánskeho expremiéra Puigdemonta. Katalánskeho lídra v pondelok taktiež predseda tamojšieho parlamentu Roger Torrent navrhol za kandidáta na zostavenie novej katalánskej vlády.
Okrem účasti na univerzitnom fóre s názvom “Katalánsko a Európa na križovatke demokracie” dostal Puigdemont pozvanie na stretnutie s poslancami dánskeho parlamentu. Adresovala mu ho faerská Republikánska strana (Tjódveldi), ktorá sa usiluje o nezávislosť Faerských ostrovov – súostrovia v severnej časti Atlantického oceánu.
Stretnutie v parlamente sa uskutoční za zavretými dverami. Okrem iných sa na ňom zúčastnia členovia zahraničného výboru dánskeho parlamentu a poslanci za Faerské ostrovy a Grónsko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)