Madrid 25. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont pricestoval v piatok do Škótska. Ide o jeho prvú zahraničnú návštevu odvtedy, čo španielske súdy zrušili európsky zatykač na jeho osobu.

Na snímke bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont

“Pristál v Edinburgu, kam doletel z Bruselu,” uviedla regionálna katalánska vláda. Puigdemont sa zúčastní na medzinárodnom diplomatickom fóre s názvom “Za hranicami”, ktoré budú vysielať viaceré štátne stanice.
Puigdemont, zbavený funkcie katalánskeho lídra, po neúspešnom pokuse vyhlásiť nezávislosť Katalánska vlani v októbri utiekol spolu s niekoľkými členmi svojej exekutívy do Belgicka.
Následne ho koncom marca polícia zatkla v Nemecku a o desať dní neskôr ho na kauciu prepustila. V Španielsku je Puigdemont stále hľadaný pre svoje separatistické aktivity, pripomína agentúra AP.
Puigdemont, ktorý sa zúčastní na medzinárodnom diplomatickom fóre konanom na pozvanie organizátorov, utiekol z krajiny po neúspešnom pokuse vyhlásiť nezávislosť Katalánska. Koncom marca ho zatkli v Nemecku a o desať dní neskôr ho prepustili na kauciu. Španielske úrady pozastavili zatykač koncom júla.
V súčasnosti môže cestovať, kde chce s výnimkou Španielska, kde je stále hľadaný pre vzburu. Toto obvinenie sa trestá odňatím slobody na maximálne 25 rokov. O Puigdemonta sa zaujímajú súdy aj pre zneužitie verejných fondov.
 
Príspevok Puigdemont prekvapujúco navštívil Škótsko zobrazený najskôr Hlavné správy.