Brusel 17. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Bývalý predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont nemá v úmysle kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu za Novú flámsku alianciu (N-VA).

Na snímke Carles Puigdemont

Oznámil to v nedeľu, keď sa v meste Lommel vo východnom Flámsku zúčastnil na predvolebnom mítingu N-VA, ktorá je súčasťou belgickej vládnej koalície.
Ako napísali belgické médiá, celý rad vedúcich predstaviteľov N-VA pred tým deklaroval, že by uvítali, keby sa Puigdemontovo meno nachádzalo na kandidátskej listine N-VA pre budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu. Politickí pozorovatelia podľa denníka Le Soir uviedli, že takýto politický manéver by N-VA umožnil upriamiť pozornosť na snahy, ktorých cieľom je vyhlásenie nezávislosti Flámska.
Puigdemont však v nedeľu pred novinármi vyhlásil, že “bojuje za Katalánsko”.
“Tu, v Belgicku, som len dočasne. Keby som mohol, vrátil by som sa do katalánska hoci aj zajtra. Každý deň si hovorím: toto je môj posledný deň vo vyhnanstve,” uviedol. Dodal, že chce pracovať “pre svoju krajinu, môj boj je tam”.
Puigdemontovo zaradenie na kandidátsku listinu N-VA by z právneho hľadiska bolo možné, keďže občania EÚ môžu vo voľbách do Európskeho parlamentu kandidovať v ktoromkoľvek členskom štáte.
V auguste, po návrate z Nemecka, kde bol vo väzbe v súvislosti so zatykačom vydaným v Španielsku, Puigdemont deklaroval, že sa bude aj naďalej venovať politike s cieľom presadiť nezávislosť Katalánska a dosiahnuť prepustenie všetkých väznených katalánskych politikov, ktorých prívrženci za nezávislosť regiónu označujú za politických väzňov.
Puigdemont avizoval, že v záujme dosiahnutia týchto cieľov bude lobovať na európskej úrovni. Zdôraznil však, že nemá v úmysle miešať sa do politiky v Belgicku – napriek tomu, že N-VA podporuje právo Katalánska na sebaurčenie.
 
Príspevok Puigdemont nebude v eurovoľbách kandidovať za Novú flámsku alianciu zobrazený najskôr Hlavné správy.