Madrid 19. októbra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Manu Fernandez)

Katalánsky premiér Carles Puigdemont nemieni ustúpiť Madridu a vyhovieť jeho požiadavke, aby odvolal vyhlásenie nezávislosti Katalánska. Podľa agentúry AP to dnes uviedli zdroje z Katalánskej európskej demokratickej strany (PDeCAT)
Na snímke katalánsky premiér Carles Puigdemont

Katalánsky premiér Carles Puigdemont nebude rešpektovať druhé ultimátum, ktoré dostal od španielskej vlády, aby sa do dnešnej 10.00 h SELČ vzdal svojich snáh o nezávislosť regiónu.
Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na katalánsky denník La Vanguardia. Podľa denníka Puigdemont v reakcii na v poradí druhé ultimátum Madridu opäť adresoval španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi list, v ktorom ho vyzýva, aby neaktivoval článok 155 španielskej ústavy, ktorým by sa mohla pozastaviť autonómia Katalánska.
Puigdemont vo svojom liste podľa denníka varuje, že ak Madrid pristúpi k avizovanému kroku, nateraz pozastavené jednostranné vyhlásenie nezávislosti nadobudne účinnosť, čím sa vystupňuje konflikt medzi Madridom a Barcelonou.
Katalánsky parlament pristúpi k vyhláseniu nezávislosti, ak Španielsko bude aj naďalej odmietať dialóg s Barcelonou a pokračovať v politickom nátlaku. Uvádza sa to v liste, ktorý v reakcii na ultimátum španielskej vlády napísal jej predsedovi Marianovi Rajoyovi katalánsky premiér Carles Puigdemont. Informovala o tom dnes agentúra AP. Španielska televízia TV3 uviedla, že Rajoy Puigdemontov list dostal a “nehodnotil ho pozitívne”.
Na prvé ultimátum španielskej vlády, ktoré uplynulo v pondelok o 10.00 h SELČ, Puigdemont reagoval tým, že Rajoyovi adresoval list, v ktorom žiada o pokračovanie dialógu medzi Barcelonou a Madridom. Dialóg by sa mal podľa Puigdemonta uskutočniť v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov a katalánsky líder požiadal Rajoya o stretnutie v čo najkratšom možnom termíne.
Puigdemont v liste oznámil aj svoju ochotu pozastaviť na tieto dva mesiace mandát, ktorý mu bol zverený Kataláncami v referende o nezávislosti z 1. októbra.
Španielsky premiér však na margo Puigdemontovho listu uviedol, že katalánsky líder v ňom nepodal požadované vysvetlenie, či Katalánsko vyhlásilo nezávislosť od Španielska, o čo ho žiadal.
V súvislosti s blížiacim sa vypršaním druhého ultimáta Rajoy v stredu na pôde španielskeho parlamentu vyhlásil: “Jediná vec, o ktorú žiadam Carlesa Puigdemonta, je, aby konal rozumne a uvážlivo.”
x x x
Puigdemont v stredu večer na schôdzke vedenia PDeCAT avizoval, že bude pokračovať vo svojich snahách za nezávislosť Katalánska a ak španielsky premiér Mariano Rajoy pozastaví autonómiu tohto regiónu, katalánsky premiér pristúpi k “oficiálnejšiemu” vyhláseniu nezávislosti. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Zatiaľ nie je jasné, ako a kedy sa toto vyhlásenie uskutoční a či by ho schvaľoval aj regionálny parlament. Proseparatistickí poslanci v ňom však už deklarovali, že o tom hlasovať chcú, aby vyhlásenie nezávislosti malo slávnostný charakter.
Puigdemontove slová súvisia s druhým ultimátom, ktoré Barcelone v pondelok dala vláda v Madride. Ultimátum vyprší vo štvrtok o 10.00 h SELČ a katalánske vedenie dovtedy musí jednoznačne deklarovať, či vyhlásilo alebo nevyhlásilo nezávislosť.
Madrid upozornil, že ak Puigdemont nevyhovie tejto požiadavke, povedie to k uplatneniu článku č. 155 španielskej ústavy a prevzatiu kontroly nad Katalánskom zo strany Madridu.
x x x
Francúzsky denník Le Parisien dnes informoval, že španielska vláda “na poslednú chvíľu” navrhla riešiť politickú krízu medzi Madridom a Barcelonou vypísaním predčasných volieb.
Ak by Barcelona s týmto riešením súhlasila, Madrid by sa vzdal uskutočnenia svojej hrozby, že opäť prevezme kontrolu nad teraz autonómnym regiónom, napísal Le Parisien s odvolaním sa na zdroj v španielskej vláde.
Zdroj spresnil, že “ak katalánsky premiér Carles Puigdemont vypíše voľby, a to podľa stanovených podmienok, bude sa to považovať ako návrat k (španielskej) zákonnosti”.
Šéf katalánskej diplomacie Raül Romeva však v stredu na tlačovej konferencii v Bruseli vyhlásil, že vypísanie predčasných volieb v Katalánsku momentálne “nie je na stole”. Dodal, že Katalánci v referende rozhodli a je na tejto vláde, aby teraz vykonala zverený mandát.
V Španielsku sa v posledných týždňoch odohráva najzávažnejšia politická kríza od jeho návratu k demokracii v roku 1977.
Politológovia podľa Le Parisien varujú, že prevzatie kontroly nad týmto regiónom vládou v Madride by mohlo vyústiť do ďalšej vlny demonštrácií. Existujú aj obavy, že radikálni prívrženci odštiepenia Katalánska od zvyšku Španielska by sa mohli snažiť paralyzovať tento región, kde sa vytvára 20 percent HDP Španielska.