Rím/Berlín 7. septembra 2019 (HSP/Journalistenwatch/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)

V Taliansku vo štvrtok zložila prísahu nová talianska ľavicová vláda. Avšak v Taliansku vzbudzuje rozruch a rozhorčenie škandalózna správa: Cez víkend odhalil Goffredo De Marchi v prestížnych novinách „La Repubblica“, že Angela Merkelová osobne intervenovala v Ríme, aby zabránila novým voľbám v Taliansku – a tým možnému premiérovi Salvinimu.

Na snímke Angela Merkelová

Začiatkom augusta sa minister vnútra Matteo Salvini vzdal vládnej koalície jeho Ligy s Hnutím piatich hviezd (M5S) kvôli sporu o vysokorýchlostnej železnici medzi Turínom a Lyonom a vyzval na nové voľby. Salviniho Liga má v súčasnosti v prieskumoch verejnej mienky takmer 40 percent a mohla by podľa talianskeho volebného práva vládnuť dokonca sama, každopádne ale s ostatnými konzervatívnymi stranami a bez ľavicovo-populistického Hnutia piatich hviezd. Podľa prieskumu spoločnosti Sky News sa 67 percent Talianov vyslovuje za nové voľby.

Avšak toto očakávanie Salviniho sa nesplnilo, pretože sociálnodemokratická PD (Demokratická strana) bývalého premiéra Mattea Renziho začala prekvapujúco koaličné rokovania s Hnutím piatich hviezd, ktoré pôvodne vystupovalo ako trpký rival sociálnych demokratov. Minulý štvrtok nariadil prezident Sergio Matarella stranám PD a “5 hviezdam“ zostavenie vlády. Teraz sa však ukazuje, že nemecká kancelárka to osobne priamo ovplyvňovala.

Podľa novín „Il Giornale“ Merkelová zatelefonovala predstaviteľom strany PD, keď boli rokovania s Luigi di Maiom v ohrození a žiadala, aby za každú cenu vytvorili koalíciu a „zastavili“ Salviniho.

Za to sľúbila Merkelová sociálnym demokratom okrem iného uľahčenia štátneho dlhu – niečo, čo u Salviniho narazilo na tvrdý odpor Berlína a Bruselu. Európsky komisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger (CDU) v rozhovore so „SWR“ sľúbil, že „urobí všetko, aby uľahčil a aj odmenil prácu novej talianskej vlády“, aby bola v Ríme zavedená „proeurópska vláda“. Podľa Oettingera išlo výslovne o to, aby sa zabránilo demokratickým voľbám v Taliansku a ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu „populistovi, ktorý robí politiku v plavkách“, sa ukázalo, kde sú hranice.

Zblíženie medzi sociálnymi demokratmi a „5 hviezdami“ sa podľa Il Giornale začalo 16. júla, keď bola za komisárku EÚ zvolená s tesnou väčšinou kandidátka Merkelovej Ursula von der Leyenová aj s hlasmi PD a „5 hviezd“. Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa spojili za von der Leyenovú, aby rozdelili „pravicovo-populistické“ strany v Európe, uvádzajú noviny.

Minulý týždeň sa rokovania medzi sociálnymi demokratmi (PD) a Hnutím piatich hviezd pozastavili, keďže Luigi di Maio požadoval úrad podpredsedu a ďalšie dôležité ministerstvo. Merkelová teda zdvihla telefón a zavolala poprednému sociálnemu demokratovi (pravdepodobne bývalému premiérovi Paolovi Gentilonimu), aby objasnila, že nová koalícia musí byť vytvorená „za každú cenu“, aby sa zabránilo tomu, že sa premiérom stane Salvini.

„Demokratická strana slúži zahraničiu,“ povedal Salvini v nedeľu večer na verejnom zhromaždení v Pinzole. „Myslia si, že sme všetci ovce a otroci a sme pripravení urobiť to, čo hovoria v Bruseli a Paríži. Liga však obhajuje Talianov, pretože sme slobodní ľudia.“ Salvini oznámil na 19. októbra mohutnú demonštráciu, na ktorej bude požadovať nové voľby.

„Merkelová doma prehráva, ale chce určovať taliansku vládu“, napísal Salvini v pondelok na Facebooku. „Blahoželám mojim priateľom a spolubojovníkom z AfD, ktorí dokázali zdvojnásobiť svoje výsledky v Brandenbursku a takmer strojnásobiť v Sasku!“

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj