Londýn 22. novembra 2017 (HSP/reflex/Foto:Pexels)
 
Podľa tímu Dr. Juliane Kaminskej z Univerzity v britskom Portsmouthe psy vedome manipulujú so svojimi ľudskými majiteľmi
Ilustračné foto

Takmer každý psičkár potvrdí, že sa jeho pes dokáže usmievať, radovať, ale aj byť nahnevaný a smutný. Vedecký tím Dr. Juliane Kaminskej z Univerzity v Porstmouthe v Británii došiel k zaujímavému záveru. Psy podľa nich pochopili, že sa ľudia zameriavajú na vizuálne vnemy a reagujú na zmeny výrazu, informuje český portál Reflex.
Takzvané „psie oči“ údajne naši domáci miláčikovia používajú iba vtedy, ak ich niekto sleduje. Ak sa nikto nepozerá, ich výraz sa údajne nemení, ani v prípade podávania potravy. Z toho podľa Dr. Kaminskej vyplýva, že výraz „psej tváre“ nereflektuje emocionálny stav zvieraťa, ale má za cieľ pritiahnuť pozornosť ľudí a prípadnú výhodu, ktorá by z neho mohla plynúť.
“Závery potvrdzujú domnienky o tom, že psy sú citlivé voči ľudskej pozornosti a ich výrazy sú potenciálne aktívnymi pokusy o komunikáciu,” tvrdí vedkyňa.
Subjektmi testovania bolo 24 psov rôznych rás a veku. Pokus prebiehal prostredníctvom špeciálneho zariadenia s názvom DogFACS, ktoré je schopné rozpoznať aj ten najmenší pohyb svalstva zvieraťa. Pes na vôdzke bol postavený približne jeden meter od človeka, ktorý mu venoval rôznu intenzitu pozornosti. Hoci sa výsledok štúdie môže zdať ako prevratný, je otázne, akou mierou sa na ňom podieľa domestikácia psov a inteligencia konkrétneho zvieraťa. Podobná štúdia prišla k rovnakému záveru s niektorými druhmi opíc.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.