Bratislava 5. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Psy, ktoré používajú slovenskí colníci, nevyhľadávajú len drogy, tabakové výrobky, ale aj peniaze, chránené druhy rastlín a živočíchov
Ilustračné foto

Aktuálne majú colníci k dispozícii 50 psov – z toho 35 nemeckých ovčiakov, deväť belgických ovčiakov, ale aj jedného labradora, jedného stavača, jedného špringeršpaniela a troch krížencov.
“Psovodov máme aktuálne 27. Psy sú vycvičené na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov, omamných a psychotropných látok, finančnej hotovosti, CITES (chránené druhy rastlín a živočíchov) a na obranu. Značenie máme pasívne (tzv. “zamrznutie“ psa, keď nájde kontraband) a aktívne (označuje nájdený predmet hryzením, štekaním, škriabaním),” povedala pre TASR hovorkyňa Colného úradu Bratislava Katarína Tehlárová.
Ako ďalej priblížila, psy colníkov pravidelne vyhrávajú medzinárodné súťaže, ako vo vyhľadávaní drog, tak i tabaku. “Najviac ich využívame na hraniciach s Ukrajinou (prevažne psy na tabak), na letiskách či poštách (napr. na Letisku M. R. Štefánika na CITES, peniaze či drogy). Obranárske psy sa využívajú najčastejšie pri zákrokoch proti pašerákom,” povedala hovorkyňa.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.