Bratislava 10. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
NATO nedávno vydalo dokument, v ktorom zhodnotilo úroveň slovenskej armády a jej pripravenosť participovať na spoločných aliančných operáciách. Médiá sa pokúšali o zverejnenie tejto správy, no rezort obrany tvrdil, že na základe zmlúv s NATO tak nemôže urobiť. Text sa dostal na verejnosť až po tom, ako ho na sociálnej sieti odhalil Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska (PS). Hodnotenie NATO v tomto dokumente nie je príliš pozitívne, Slovenská republika je kritizovaná za nákupy vojenskej techniky, najmä obrnených transportérov ako aj za slabú pripravenosť byť súčasťou misií na hraniciach NATO, pričom jednou z hraničných krajín je aj práve Slovensko. Podľa PS sú tieto správy pre Slovensko zlé preto, že takto sa nemôžeme dostatočne zapojiť do boja proti “hrozbe agresívneho Ruska”.

Ilustračné foto

Martin Dubéci z tohto dokumentu uvádza najmä nespokojnosť vedenia aliancie so slabým pokrokom v interoperabilite (či vieme spolupracovať so spojencami), logistike, prepojenosti IT a počtoch vojakov.
“NATO má pochybnosti, že budeme schopní participovť na misiách a tu citujem na misiách na našom území ako krajiny na hranici NATO a potencionálnom front-line štáte,” uvádza Dubéci.
Podľa neho aliancii sa nepáčia ani nákupy vozidiel 8×8 a 4×4  za 1,2 miliardy eur, ktoré podľa NATO nesmerujú k naplneniu základného cieľa, ktorý máme voči aliancii, vybudovania tažkej brigády. “Tú sme už mali mať tento rok, nie je jasné kedy v budúcnosti sa nám to podarí.”
NATO sa taktiež obáva, že nákup nadzvukových lietadiel v rozmere, aký sme si stanovili spôsobí, že zabudneme na náš hlavný cieľ, spomenutý vyššie. Preto vláde doporučuje, aby časť prostriedkov plánovaných na nákup lietadiel radšej použila na dobudovanie ťažkej brigády.
Člen strany PS okrem toho uviedol, že nevidí dôvod na utajovanie týchto správ NATO. “Je tu jasný a prevažujúci verejný záujem, aby sa tieto veci dostali na svetlo sveta. Napokon, podobne sa to deje v Česku, Slovinsku, Holandsku, Dánsku a iných členských krajinách, kde Hodnotenie NATO vlády zverejňujú, aby sa o nich mohlo hovoriť. Treba pripomenúť, že táto časť hodnotenia NATO nie je formálne utajovanou skutočnosťou, ako vidno na samotnom dokumente. Keď som ministerstvo obrany žiadal o zverejnenie, povedalo, že je to len pre oficiálne účely,” dodal.
Liberálne zoskupenie PS taktiež uviedlo, že doteraz bola bezpečnostná situácia v Európe stabilná a priaznivá. “Tie časy sú minulosťou. Dnes čelíme hrozbe zo strany agresívneho Ruska. Schopnosť NATO brániť európsky kontinent je vystavená náročnej skúške. A teraz sa ukazuje, že Slovensko je jeho slabým článkom.”
 

 
Príspevok PS zverejnilo hodnotiaci dokument NATO voči Slovensku. Dubéci: Správy sú zlé, nemôžeme sa dostatočne brániť proti hrozbe agresívneho Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.