Londýn 15. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Efrem Lukatsky)

Schôdzka lídrov v normandskom formáte s cieľom vyriešiť konflikt na Ukrajine by sa mohla konať v novembri, ak s tým bude Rusko súhlasiť. Oznámil to ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko, informovala v utorok agentúra Ukrinform

Na snímke Vadym Prystajko

“Normandská štvorka v súčasnosti diskutuje o termínoch. Existuje hrubý návrh, ale, bohužiaľ, nemôžem o ňom teraz hovoriť. Môže to byť na budúci mesiac, ak ruská strana potvrdí termíny navrhnuté našimi partnermi,” uviedol Prystajko po pondelňajšom stretnutí s ministrami zahraničných vecí členských štátov EÚ v Luxemburgu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron ešte v auguste i septembri tvrdil, že schôdzka lídrov normandského formátu sa bude konať “v nasledujúcich týždňoch”, poznamenal Ukrinform.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň vyhlásil, že chce vrátiť otázku Krymu na program schôdzok normandskom formáte.

Uviedol, že ak by normandský formát vo veci Krymu “nefungoval”, je pripravený pracovať na tom v rámci minských dohôd. Pripustil aj priame rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ale za hlavný nástroj na dosiahnutie svojho cieľa, ktorým je ukončenie vojny v Donbase, označil práve normandský formát.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj