Jeruzalem 5. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

Na internete sa objavili satelitné fotografie, na ktorých údajne zobrazili raketové systémy S400, umiestnili ich v Turecku. Fotografie zverejnila izraelská spoločnosť Images International

S-400 Triumf

Podľa Twitteru izraelskej spoločnosti na satelitných fotografiách možno prvýkrát pozorovať rozostavené komponenty S400. Ide o odpaľovacie zariadenia a radary, ktoré dorazili do Turecka, v rámci druhej dodávky z Ruska.

V images International tvrdia, že zobrazené systémy protiraketovej obrany v prevádzkovom stave a, že ich rozmiestnili na leteckej základni Mürted Akinci v blízkosti hlavného tureckého mesta Ankary.

Dodáva sa tiež, že letecká základňa je možným miestom testovacieho rozmiestnenia S400, po ktorom protivzdušné komplexy premiestnia niekam inam do stálych pozícií. Nie je však vylúčené, že komplexy zostanú na základni.

Šéf sekretariátu obranného priemyslu Turecka Ismail Demir však dnes uviedol, že systémy S400 uvedú do prevádzky v júni 2020.

Dodávky S400 do Turecka

Dňa 27. augusta turecké ministerstvo obrany informovalo, že začala druhá fáza dodávky systému protiraketovej obrany S400. Očakáva sa, že potrvá asi mesiac. V júli Rusko ukončilo dodávku prvej série systémov protivzdušnej obrany S400 do Turecka.

Dohodu o dodávkach štyroch batérií S400 za 2,5 miliardy dolárov Ankare uzavreli v roku 2017. Časť tejto sumy zaplatiť zákazník, časť pôjde na ruský úver.

Dlho očakávané dodávky moderných systémov protivzdušnej obrany sa začali 12. júla. Turecko je tretia (po Bielorusku a Číne) krajina, do ktorej Moskva dodáva Triumfy. Čoskoro sa k nim má pripojiť India.

Dodávky vyvolali napätie vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Tureckom. Washington žiadal, aby sa Ankara tejto dohody vzdala a namiesto toho kúpila americké Patrioty. V opačnom prípade v Bielom dome nevylučovali možnosť odloženia alebo dokonca zrušenia predaja Ankare moderných stíhacích lietadiel F35. Turecko, však odmietlo pristúpiť na ústupky, následne krajinu z programu F35 vylúčili.

S400 Triumf je moderný protivzdušný raketový systém stredného a dlhého doletu. Je určený na likvidáciu lietadiel, rakiet s plochou dráhou letu a balistických rakiet, vrátane rakiet stredného doletu, môže byť tiež použitý proti pozemným objektom. Dolet je 400 km, rakety dokážu zostreliť cieľ vo výške 30 km.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj