Kyjev 30. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)
 

Prvý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk vysvetlil, ako sa môže Kyjevu „vrátiť“ Donbas po skončení ozbrojeného konfliktu.

Na snímke z roku 2009 Leonid Kravčuk, prvý ukrajinský prezident

Kravčuk zdôraznil, že v Donbase „úplne chýba všetko ukrajinské”. Podľa jeho slov k tomu, aby sa táto oblasť stala súčasťou Ukrajiny, sa vláda musí vydať cestou poskytovania obyvateľom zvláštnej „organizácie života”, ktorá by sa líšila od životného štýlu, existujúceho v iných oblastiach krajiny.
„Oni (v Donbase – pozn. red.) majú úplne inú životnú filozofiu. Musíme vynaložiť ohromné úsilie, aby sme ich vrátili,” povedal Kravčuk v interview pre Obozrevatel.
Kravčuk zdôraznil, že Donbasu musí byť poskytnutá „miestna samospráva s dôrazom na autonómiu” a urobené zmeny v ústave, ale navrhol, aby táto otázka bola predložená k posúdeniu verejnosti.
Ukrajinská vláda zahájila v októbri 2014 vojenskú operáciu proti jednostranne vyhláseným ľudovým republikám Luhanska a Donecka, ktoré vyhlásili svoju nezávislosť po štátnom prevrate na Ukrajine vo februári 2014. Otázka regulovania situácie v oblasti sa prejednáva počas stretnutia v Minsku. Kontaktná skupina prijala už tri dokumenty doporučujúce kroky k deeskalácii konfliktu. No i po dohodách o prímerí medzi stranami v konflikte pokračujú prestrelky.
Podľa posledných údajov OSN sa obeťou konfliktu stalo už viac než desať tisíc ľudí.
 

Príspevok Prvý ukrajinský prezident vymyslel spôsob, ako prinavrátiť Donbas zobrazený najskôr Hlavné správy.