Prvý slovenský nositeľ Nobelovej ceny sa postavil pred súd, hrozí mu 15 rokov

Slovensko 18. januára 2017 (HSP/Foto: TASR – Jozef Ďurník)

Jozef Mindáš, prvý slovenský nositeľ Nobelovej ceny za mier, sa postavil pred súd Okresného súdu v Banskej Bystrici. Čelí žalobe kvôli zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Škoda bola vyčíslená na viac ako 196 tisíc eur. Informáciu zverejnil portál čas.sk.
Na snímke Jozef Mindáš (vľavo)

Skutku sa mal 54-ročný odborník dopustiť ešte ako riaditeľ Lesov Slovenskej republiky. Dôvodom je sporné prideľovanie štátnych poľovníckych revírov.
Mindáš mal poľovné revíry rozdávať podľa vlastnej ľubovôle, kým jeho predchodca ich prenajímal tomu, kto dal najvyššiu sumu. Skutok sa mal uskutočniť v rokoch 2007 až 2009. Na jeho konanie upozornili podriadení zamestnanci. Odborník však pri odchode zo svojho postu tvrdil, že išlo o cielenú kampaň voči nemu. Podľa jeho slov bola kríza, Lesy SR boli v zlej finančnej situácii a on musel konať.
Jozef Mindáš získal v roku 2007 Nobelovú cenu za mier spolu s ďalšími 2 500 špičkovými odborníkmi, ktorí vypracovali štúdiu o klimatických zmenách. Tento medzinárodný tím dokázal negatívny vplyv škodlivín, ktoré ľudia vypúšťajú do ovzdušia, na počasie.
V čase udeľovania ceny uviedol, že to bolo emotívne. Nobelovú cenu prevzal šéf výskumnej skupiny, ostatní to sledovali na obrazovke v priamom prenose.
Aktuálne Midáš pôsobí ako rektor na súkromnej Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Za skutok mu hrozí 15 rokov väzenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)