Štrasburg 14. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
 

Udalosti kanadského samitu G7 svedčia o tom, že Európa má vziať svoj osud do vlastných rúk, nedá sa však povedať, že sa rúcajú základy povojnového svetového poriadku, vyhlásil v utorok prvý podredseda Europskej komsie Frans Timmermans v prejave v Europarlamente

Ilustračné foto

Členské štáty G7 narazili na tomto samite nie prvýkrát na absenciu jednoty v najdôležitejších ekonomických a politických medzinárodných problémoch. Schôdzku v La Malbaie dokonca nazvali G6 + Trump. Tým mali na mysli zvláštny postoj USA v niekoľkých kľúčových otázkach. Prezident USA Donald Trump opustil schôdzku predčasne a spochybnil jej výsledky.
„Nepoviem, že pravidlá tvoriace základ svetového systému, ktoré boli s takou dôkladnosťou zostavené po druhej svetovej vojne, sa dnes pred našimi očami rúcajú, no prezident USA si prvýkrát od roku 1945 myslí, že nie je v amerických záujmoch pracovať na upevnení jednoty Európy a posilnenie transatlantických vzťahov,” povedal Timmermans na zasadaní Europarlamentu v Štrasburgu, ktoré bolo venované prípravám na Eurosummit, ktorý sa má konať koncom júna.
„Znamená to, že Európa musí vziať svoj osud do vlastných rúk, a potrebujeme istotu, že sme toho schopní,” zdôraznil.
 

Príspevok Prvý podpredseda Európskej komsie Timmermans: Je na čase, aby Európa vzala svoj osud do vlastných rúk zobrazený najskôr Hlavné správy.