Tourouvre-au-Perche 23. decembra 2016 (HSP/Foto:screenshot youtube)

Cesta RD5 v malej francúzskej dedine Tourouvre-au-Perche bola postavená zo solárnych panelov za 5 miliónov eur a jej účinnosť bude testovaná počas dvojročného skúšobného obdobia

Cesta zo solárnych panelov pri francúzskej dedine Tourouvre-au-Perche, ako prvá cesta takéhoto druhu na sveteCesta zo solárnych panelov pri francúzskej dedine Tourouvre-au-Perche, ako prvá cesta takéhoto druhu na svete

Francúzska ministerka ekológie Ségolène Royalová slávnostne otvorila jeden kilometer cesty nazvanej “Wattway” pri dedine Tourouvre-au-Perche v Normandii, pokrytej solárnymi panelmi na ploche 2800 metrov štvorcových. Ide o prvú cestu takéhoto druhu na svete.

Počas dvojročného skúšobného obdobia ňou denne prejde asi 2000 áut, ktoré by teda nemali príliš zakrývať povrch cesty. Aj to je jeden z faktorov, na základe ktorých sa bude preverovať, ako cesta vygeneruje dostatok energie pre napájanie pouličného osvetlenia v obci s 3400 obyvateľmi, v účinok čoho sa samozrejme verí.

Pritom nejde o lokalitu, ktorá sa vyznačuje až nadmierou slnečného svitu. Pre porovnanie, Caen ako hlavné mesto regiónu Normandia má len 44 dní silného slnečného svitu za rok a Marseille ich má až 170.

Pred tým, než sa tieto solárne panely vložili do cesty, boli testované na štyroch parkoviskách po celom Francúzsku. Konštruktérom bola štátom financovaná spoločnosť Colas, ktorá je súčasťou veľkej telekomunikačnej skupiny Bouygues. Panely sú pokryté živicou obsahujúcou jemné listy kremíka, čím by mali byť dostatočne odolné voči tlaku, vrátane ťažkých nákladných vozidiel.

Odborníci tvrdia, že panely položené na rovnom povrchu sú menej účinné ako tie na šikmých plochách, ako napríklad strechy. Preto sa ozývajú kritici, že to nie je nákladovo efektívne využitie verejných prostriedkov. Marc Jedliczka, viceprezident siete pre energetické transformácie (CLER), pre Le Monde povedal: “Je to bezpochyby technický pokrok, ale v záujme rozvoja obnoviteľných zdrojov existujú aj iné priority než zariadenie, u ktorého sme si viac istí, že je veľmi drahé, ako že naozaj funguje.”