Londýn 7. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Ian Owens Twitter)

Prelomová genetická analýza najstaršej ľudskej kostry nájdenej v Spojenom kráľovstve odhalila, že prvý moderní Briti mali tmavú až čiernu farbu pleti, oznámila televízia RT.
Na snímke tzv. Čedarský muž

Ako uvádza RT, národné historické múzeum pomocou prelomových technológií skenovania DNA a systému pre rozpoznávanie tváre preskúmalo 10 000 rokov starú kostru tzv. Čedarského muža, ktorá bola objavená v blízkosti Goughovej jaskyne v kaňone Cheddar. Výskum prišiel s nečakaným objavom: prvý britskí osadníci mali tmavú kožu, tmavé kučeravé vlasy a pravdepodobne modré oči.
Tento objav spochybňuje všeobecne prijímanú domnienku, že zemepisný pôvod určuje farbu kože a stavbu tela.
“Skutočne to ukazuje, že tieto pomyselné rasovej kategórie, ktoré máme, sú veľmi modernou konštrukciou, alebo veľmi nedávnou konštrukciou, ktorá sa vôbec nevzťahuje k minulosti,” povedal Tom Booth, archeológ z Národného historického múzea, ktorý pracuje na projekte.
Vedci veria, že väčšina ľudí žijúcich dnes v Británii má až 10 percent DNA Čedarského muža.
“Kombinácia pomerne tmavej pokožky a modrých očí je niečo, čo normálne nepovažujeme za typické, ale títo ľudia mali naozaj tento vzhľad. Dnes to nie je časté,” povedal profesor Chris Stringer z Národného historického múzea.

Černošský muž žil v tvrdých klimatických podmienkach. Býval so svojimi druhmi v stane a lovil diviaky a jelene pomocou psov a lukov. Bol asi 165 cm vysoký, vážil 64 kilogramov a mal dobrý chrup. Zomrel vo veku 20-25 rokov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.