Vatikán-Washington 22. apríla 2017 (HSP/kath.net/KAP/HSP/Foto:TASR/AP)

Od Franklina D. Roosevelta (1933-1945) prišli zatiaľ do Vatikánu všetci prezidenti USA

Prvé stretnutie prezidenta Donalda Trumpa a pápeža Františka sa očividne blíži. „Chceme nadviazať kontakt s Vatikánom, aby sme zistili, či je audiencia možná,“ povedal Trumpov hovorca Sean Spicer v stredu vo Washingtone.

Na snímke prezident USA Donald Trump

Vatikánsky hovorca Greg Burke k tomu v ten istý deň oznámil, že pápež je vždy ochotný prijímať hlavy štátov, ktoré si to želajú. Už celé týždne sa špekuluje, či Trump pri príležitosti cesty na summit G7 v sicílskej Taormine koncom mája navštívi aj pápeža v Ríme. Po zvolení Trumpa František radil k uvážlivosti. Nikto „sa nemá strachovať, či tešiť z toho, čo by sa mohlo stať,“ povedal v interview. Uvidíme „čo urobí, potom si vytvorím názor,“ ako povedal pápež.

Doteraz spoznalo pápežov vo Vatikáne a v USA 12 amerických prezidentov a do Vatikánu prišli všetci americkí prezidenti od Franklina D. Roosevelta (1933-1945). No už predtým pred 98 rokmi došlo k prvému stretnutiu pápeža s americkým prezidentom – 4. januára 1919 prišiel  Woodrow Wilson k Benediktovi XV. do apoštolského paláca.

Summit G7 na Sicílii sa koná 26./27. mája. Na druhý deň summitu, 27. mája, absolvuje pápež pastoračnú návštevu v Janove. Z blízkeho Cabella Ligure pochádza stará matka argentínskeho pápeža z matkinej  strany. Tá bola mladému Jorge Bergogliovi vždy dôležitou poradkyňou a príkladom viery. Či sa pápež zastaví aj v Cabelle sa ešte neurčilo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.