Barcelona 21. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Santi Palacios)

Tzv. exit polls po predčasných parlamentných voľbách v Katalánsku naznačujú, že o prvú priečku bude zápasiť promadridská strana Občania so secesionistickou Republikánskou ľavicou Katalánska (ERC).
Na snímke urna plná volebných lístkov vo volebnej miestnosti

Informovala o tom agentúra Catalan News s tým, že strany podporujúce nezávislosť Katalánska by v parlamente mohli mať väčšinu – podľa odhadov až 67-71 poslancov, pričom absolútnu väčšinu má subjekt so 68 poslancami.
Podľa prvých odhadov zverejnených mediálnou korporáciou Grupo Godó by Občania mali v parlamente obsadiť 34-37 kresiel, zatiaľ čo ERC by malo patriť 34-36 mandátov.
Zoskupeniu Spoločne pre Katalánsko (JxCat) zosadeného premiéra Carlesa Puigdemonta by malo získať 28-29 mandátov.
Socialisti (PSC), ktorí sú proti odtrhnutiu sa Katalánska, by mohli počítať s 18-20 mandátmi.
Koalícia Spoločne môžeme (CeC-Podem; používa sa aj skratka CatComú/Podem) podľa odhadov zrejme získa sedem-osem mandátov.
Radikálna strana Kandidátka ľudovej jednoty (CUP) by mohla mať v parlamente päť až šesť zástupcov a konzervatívna Ľudová strana (PP) troch až piatich poslancov.
Presnejšie výsledky volieb v Katalánsku by mohli byť známe o dve hodiny, okolo 22.00 h SEČ.
Hlasovanie v predčasných parlamentných voľbách sa skončilo o 20.00 h SEČ. Podľa očakávania voľby sprevádzala vysoká účasť voličov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.